İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Muhteşem Yapılar
  3. Ünvanını kaybeden Taipei 101

Ünvanını kaybeden Taipei 101

featured


Burj Dubai’nin yapılmasıyla ” en yüksek bina ” ünvanını kaybeden Taipei 101 !

Tayvan Taipei şehrindeki bu gökdelenin gerçek adı Taipei Finans Merkezi’dir. Taipei 101 denmesinin nedeni ise 101 katlı olmasıdır. Binanın inşaası 1999 yılında başlamış ve 2004 yılında tamamlanmıştır. Chang Yong Lee & PArtners tarafından Çin geleneklerine göre Asyalı tarzı bir yapı olarak tasarlanmıştır. İnşaat maliyeti 1,76 Milyar USD dir. Çatıya kadar olan yüksekliği 460 m, en uç kısmına kadar olan yüksekliği ise 509 m dir.

Bina yüksekliğinin yanında asansörünün hızıyla da ün yapmıştır.  Dakikada yaklaşık 1010 m hızı ile dünyanın en hızlı asansörüdür. Yapı içindeki tek asansörün maliyeti 2 milyon USD dir.

Ayrıca yapıda yüksek şiddetlerdeki rüzgarlara ve depremlere karşı, ağırlık merkezinde bulunan ve uçlarında 6 tondan fazla ağırlık taşıyan 8 adet  ayarlı kütle sönümleyici bulunmaktadır.

 

binanın ana ayarlı kütle sönümleyicisi
 
 
Wikipedia

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap