Anasayfa » Aykutca, İnşaat Mühendisliği, slider » İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

3 Ağustos 2013  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  17 Yorum  |  62.898 kez okundu

Merhaba değerli takipçilerim. Bu yazımda, çeşitli platformlarda pek çok defa açılmış “inşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar” başlığında bir de benim yorumum olsun istedim.

Ne zaman bu konuda bir soru sorulsa, piyasadaki  bir çok “inşaat mühendisi bunu da bilmeli” şeklinde yazılıyor. Konuya nokta koyarak başlamak isterim : İnşaat mühendisi herşeyi bilen değil, neyi nerde nasıl bulacağını bilen kişidir.” Bir insan her donanıma sahip olamaz, yapacağı işe yönelik donanımlar kazanır. Zaten herşeyi bilecek kapasitemiz olsa, hem doktor, hem mühendis, hem uzaybilimci olabilirdik. Kaldı ki, inşaat mühendisi bile tek başına her alanda yeterli değildir, bu nedenle pek çok alt anabilim dalına ayrılmıştır. Her alanda yeterli olmak mümkün değildir. Ancak temel mühendislik donanımlarını kazanmak ve bir alanda uzmanlaşmak mümkündür.

Saha mühendisliğini seçmiş bir inşaat mühendisi neden etabs, sap2000, probina öğrensin ?

Teklif mühendisi neden primavera öğrensin ?

Hidrolik anabilim dalındaki bir akamesiyen inşaat mühendisi neden hakediş programı öğrensin ? Ya da Xsteel öğrensin ?

Yapı malzemeleri ile uğraşan bir inşaat mühendisi, neden Sta4CAD ?

Bir hakediş mühendisi neden IdeCAD  öğrensin?

 

Sanırım bu kadinşaat mühendisliği bilgisayar programlarıar yeterli. Bu saydıgım ve pek çok diğer programlar, her “inşaat mühendisi hangi programları bilmelidir?” sorusuna cevap olarak verilmektedir. Kanımca soru da yanlıştır, cevap da. Hangi alanda çalışan bir inşaat mühendisi hangi programı bilmelidir ? soru buna yönelik sorulmalıdır, cevaplar da o yönde olmalıdır. Tüm bu programları öğrenmeye kalkmak, bence çılgınlık olacaktır zaten işinin hakkını veren hiç bir mühendis de , bu kadar fazla ve gereksiz donanıma sahip olamaz.

Diyeceksiniz ki, arkadaşım zaten bunlar popüler programlar, kim nerde neyi kullanacağını zaten bilmiyor mu ? Malesef değerli meslektaşlarım. Bu yazımı yazma amacım daha çok bana genç mühendis adaylarından gelen sorulardır. Geleceğe yönelik bir planı dahil olmadan, belki de hayatında hiç kullanmayacağı programları öğrenmek için heves edenler var. Hem de bunu hiç bir yapı bilgisi olmadan daha lisans eğitiminin ilk yılında yapanlar var. Bunun nedeni yanlış yönlendirmelerdir.

Bir inşaat mühendisi, pek çok yakın dalında olduğu gibi, AutoCAD ve Microsoft Office programlarını ( Excel, Word) kesinlikle bilmelidir. Hangi alanda çalışırsa çalışsın, bu programlar karşısına çıkacak ve kullanmak zorunda kalacaktır. Zaten eğitim hayatı süresince, bu programlar işe yarar seviyede öğrenilmektedir. Üstüne birşeyler katarak kullanım kapasitesi artırılabilir. Kimi mühendis, sadece projeyi açıp bakmak, basit düzenlemeler ve kesit çizimleri yapmak için kullanır Autocad programını, kimisi daha detaylı çizimler için. Excel, word zaten pek çok meslekte kullanılan, ayrıca sadece iş için değil, günlük hayatta da pek çok kullanımı olan, çok fonnksiyonlu ve bence kesinlikle derinlemesine öğrenilmesi gereken bir program çünkü pek çok nimeti var. Ben günlük hayatımda, bütçeden, çalışma programıma pek çok şeyi şahsi excel tablolarım ile takip etmekteyim mesela:) Exceli iyi öğrenen bir insan, bu programlar ile neler yapabildiğini görecek ve iyi derecede excel bilmenin farkını hissedecektir.

Bunun dışında, diğer tüm programlar çalışılan alanla alakalıdır. Ben sap2000 bilmekteyim( lisans eğitimimde öğrendim) ve hiç kullanmadım. Keşke zamanında sap2000 yerine Ms project öğrenseymişim diyorum çünkü şuan bu programı bilmemenin eksikliğini yaşıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle çalışacağımız alana karar vermeli ve bu alana yönelik programlar öğrenmeliyiz. Proje ofisinde çalışanlar, çizim ve analiz ağırlıklı programlar kullanmaktadırlar. Saha ve saha ofisinde çalışanlar, primavera, ms office gibi iş yönetimine dayalı programlar kullanmaktadırlar mesela.

Ayrıca, betonarme, çelik, hidrolik gibi alt anabilim dalları için alanlara yönelik programlar da mevcuttur.  Örneğin geoteknik mühendisleri allpile, Plaxis gibi bilgisayar programları kullanmaktadır.

Ayrıca çalışacağımız firmaya, yapacağımız işlere göre pek çok ufak yazılımlar da karşımıza çıkacaktır.

Sonuç olarak, Autocad ve Ms Office programları dışında, öğrenilecek program iyi seçilmelidir. Çalışacağımız alanda, işimize yarayacak programları kullanmalıyız. Çünkü zamanımız her donanımı kazanmak için yeterli değildir. Faydalanmayacağımız donanımları kazanmak anlamsız ve zaman kaybıdır. Bunun için de önce, hangi alanda uzmanlaşmak istediğimize karar vermeliyiz. Hem bilgisayar  hem bilgi donanımı olarak bu alanda kendimizi geliştirmeliyiz.

Teşekkürler

Başarılar…

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar, 4.4 out of 5 based on 32 ratings

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

17 Yorum »

 • SELİM TUFAN dedi ki:

  Bana kalırsa projeci olmak ve meslek hayatına o alanda devam etmek isteyen bi inşaat mühendisi,eğer betonarme alanında ilerlemek ve uzmanlaşmak istiyorsa;AutoCAd,Sap2000 ve Etabs bilmesi yeterlidir.Paket programları neden yazmadım çünkü bunlar mühendisliği bitiren programlar,ama iyi bi çıktı alabilmek için yeterli miktarda Probina’yı önerebilirim.(Sırf bu programa bağlı kalmamak üzere).Eğer çelik yapılar üzerinde uzamanlaşmak ve kendini bu yönde geliştirmek istiyorsa; yine aynı şekilde Autocad,XSteel,Sap2000 ve Etabs bilmesi mükemmel olur.Son olarak da geoteknikçi olarak devam etmek istiyorsa yine AutoCad,Safe,Sap2000 ve Etabs fazlasıyla yeterli olacaktır.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Emre Zengin dedi ki:

  Öncelikle bu güzel yazın için teşekkürler. Ama bizi bu duruma iten zaten üniversite yılları. Hocaların mantığı size ne gösterirsek kardır. Hidrolik yapı çelik karayolları ve bunların programları sta ide netcad autocad xstell vs vs. Bu yüzden ister istemez zaten hiç kullanmayacağım hidrolik programları ögretmişlerdi.watercad stromcad gibi.Şu an aynısını bende diyorum keşke bütün bunların yerine ms project gösterselermiş..

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Erkan ASLAN dedi ki:

  Değerli Meslektaşlarım,

  Bilgi ucu bucağı belli olmayan bir uzay boşluğu gibidir,
  ”Ne herşeyi biliyorum diye, yerinde say, nede hiçbişey bilmiyorum diye
  gereksiz bilgiler topla..”Bu söz benim hayat ve meslek tecrübemden doğmuştur..

  Her bedende farklı bir kareter var ise, o böyle yapmış bu böyle yapacak, hepsi boş.. öncelikle sen kendine bir rota çiz,
  Ben bunu yapabilirim diyebilmen lazım, ve de yürekten istekli olman lazım..

  Önce mühendis isen, yada başka meslek sahibi isen, o bilgileri sürekli takip et, onlarla ilgili yeni şeyler araştır, ve araştırmacılıktan hicbir zaman şaşma…Geçmiş her zaman eskir, yeni olan ise gelecektedir….

  Autocad, Sap2000 (Etabs ve Safe aynı komutlar) ve de Tekla Structure
  güzel programlar ama asıl program siz değerli meslektaşlarımın tekniğinde gizlidir….

  Saygılarımla….

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Bilal dedi ki:

  İnsaat insaat sahasında oğrenilir bi yabancı dil autocad metraj yeter ama mühendislikte kendini geliştirip en kral şirketlerde calışacan

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • musa dedi ki:

  sizin gibi 4 yillik birmühendis şantiyede kac civarinda maaş alir.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Aydin dedi ki:

  İnşaat Mühendisliği mutlaka son sene uzmanlıklara ayrılmalı ve Teknoloji kullanımı arttırılmalı. Artık BIM (Yapı Bilgi Modellemesi), Sanal Gerçeklik, Dijital İnşaat, Prefabrikasyon giderek önemini arttırıyor.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • fatih dedi ki:

  Ben 2.sınıf inşaat mühendisliği öğrencisiyim. Diğer yazınızda bahsettiğiniz gibi hayalci biri olmak istemiyorum ama inşaat sektörünün hangi alanına nasıl yöneleceğimi de tam olarak bilmiyorum.Sıkılmadan usanmadan severek işimi yapmak istiyorum. ne yaparsam asıl ilgi gördüğüm alanı bulabilirim ? siz büyüklerimin tavsiyelerini bekliyorum.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
  • Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   seçmeli dersleri farklı alanlardan al, stajlarını farklı alanlarda yap. yapı, geoteknik, hidrolik, ulaştırma, proje yönetimi vb. her dala biraz atla araştır ne işlerle ugrasırlar. hangisi ilgini çekerse ona yönelirsin zaten.

   benim bitirme geoteknik, seçmeli dersler betonarme-çelik-deniz yapıları şeklindeydi, stajlarımı da altyapıda yaptım. yani “little little into the middle” dan sonra iş hayatına atıldım betonarme üstyapı işlerinde. Aslında çeliğe hevesliydim ama bulamadım iş o alanda. Ama tam içine girmeden de bilemiyorsun, iş hayatıma şantiyede başladım ofiste devam ettim, 3 senede 3 iş değiştirdim ve proje yönetim alanına yöneldim. Sanırım bu sevdiğim iş ve son duragım 🙂

   başarılar

   GD Star Rating
   loading...
   GD Star Rating
   loading...
 • İbrahim dedi ki:

  Merhababa abilerim, ben bu yıl Allah kısmet ederse Şanlıurfa-Harran üniversitesi İnşaat teknolojisini okuyacam ve bununla yetinmeyip dgsye hazırlanıp 4 yıllığa çevirecem.İnşaat teknolojisi bölümünde çok işime yarayacak ve mühendisliği okuduğumda bana faydası çok olacak proğramları liste halinde bu yoruma yanıt olarak yazar mısınız size zahme..Hepsini öğrenmip kendimi geliştirmek istiyorum 🙂 daha ilk yılım ve bol vaktim var..Bu proğrmalar sayesinde önemli yerlere gelmeyi umuyorum 🙂

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Eda rabia dedi ki:

  Merhaba. Ben inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Son sınıf olmama rağmen sanki hiç birşey bilmiyorum
  . Gün geçtikçe endişeleniyorum okul bitince işsiz kalacağım diye. Bu yaz kendime birşeyler katmak istiyorum. Sizce bu anlamda nerden başlamalıyım. Zamanımı bilinçsizce harcamak istemiyorum. Önerilerinize ihtiyacım var. Saygılar.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • deniz karakol dedi ki:

  merhaba ben yeni mezunum daha şantiyede çalışmadım şimdi primevra kursuna gitsem faydalı olurmu ne önerirsiniz şantiyede biraz çalışıpmı öğrensem mesala nedersiniz

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
  • Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Bir kac sene calisip gitmen daha mantikli. Suan pek cok kavram sana yabanci geldiğinden bir planlamaci olarak degil butonlari bilen operator olarak öğrenmiş olursun. Ayrıca kullanmayacagin icin de unutursun. Aktif olarak kullanacagin zaman ogrenmeni oneririm.

   GD Star Rating
   loading...
   GD Star Rating
   loading...
 • Kerem dedi ki:

  Birsürü secmeli ders var 1.sımıfa baslıcam sımdıden cok stres yaptim programlari öğrenme acele ediyorum bıraz kafam karısık bu sap2000 falan okul hayatımda öğrencekmiyim gerrkirse kurslara giderim..

  İkinci sorumda alan secmek gerektigini söylediniz bu alan nasıl secılır yanı en iyi suan lzım olan alan hangisidir acaba. Yapı betonarme,proje yönetimi alanlarını düsünüyorum ama hic bilgim yok biraz anlatırmısınız bu 3 alan ayrımı oluyor yüksek lısans da proje yönetimi ile yapı alanları farklı mesela

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
  • Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhaba

   neden stres yapıyorsun? daha 1.sınıfta stres yaparsan geleceğe yatırım yapacağın tüm eğitim öğretim ve iş hayatını olumsuz etkilersin. Acele etme, hreşeyin zamanı var. Gezip tozmanın da, birşeyler öğrenmenin de, çalışmanın da. Öncelikle unutmaman gereken, gerçek başarı, mesleki bilgi ve beceriler kadar sosyal bilgi ve becerilere de bağlıdır. Hatta sosyal bilgi ve beceriler, özellikle bizim meslekte daha da ön plana çıkabilir. Sap2000 den önce, yabancı dil, yurtdışı eğitimi, hobiler, sosyal ve kültürel aktiviteler önceliin olmalı senin. Mezun olduktan sonra 1 ay kursa gider sap2000 öğrenirsin; ancak bu saydıklarıma iş hayatında çok vakit ayıramayabilirsin.

   En iyi alan şudur denilemez. O zaman diğerlerine ne gerek var ? Herkes oraya gitsin. Mesleki dersler başladıkça alanları tanıyacaksın ve yatkın, ilgili oldugun alana yöneleceksin. Önce arkana yaslan ve sakin ol :)Aykutca kategorisindeki yazılarımı oku, sana pek çok konuda fikir verecektir. Başarılar

   GD Star Rating
   loading...
   GD Star Rating
   loading...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>