Aykutca 88.387 23

İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Merhaba değerli takipçilerim. Bu yazımda, çeşitli platformlarda pek çok defa açılmış “inşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar” başlığında bir de benim yorumum olsun istedim.

Ne zaman bu konuda bir soru sorulsa, piyasadaki  bir çok “inşaat mühendisi bunu da bilmeli” şeklinde yazılıyor. Konuya nokta koyarak başlamak isterim : İnşaat mühendisi herşeyi bilen değil, neyi nerde nasıl bulacağını bilen kişidir.” Bir insan her donanıma sahip olamaz, yapacağı işe yönelik donanımlar kazanır. Zaten herşeyi bilecek kapasitemiz olsa, hem doktor, hem mühendis, hem uzaybilimci olabilirdik. Kaldı ki, inşaat mühendisi bile tek başına her alanda yeterli değildir, bu nedenle pek çok alt anabilim dalına ayrılmıştır. Her alanda yeterli olmak mümkün değildir. Ancak temel mühendislik donanımlarını kazanmak ve bir alanda uzmanlaşmak mümkündür.

Saha mühendisliğini seçmiş bir inşaat mühendisi neden etabs, sap2000, probina öğrensin ?

Teklif mühendisi neden primavera öğrensin ?

Hidrolik anabilim dalındaki bir akamesiyen inşaat mühendisi neden hakediş programı öğrensin ? Ya da Xsteel öğrensin ?

Yapı malzemeleri ile uğraşan bir inşaat mühendisi, neden Sta4CAD ?

Bir hakediş mühendisi neden IdeCAD  öğrensin?

 

Sanırım bu kadinşaat-mühendisliği-bilgisayar-programları İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlarar yeterli. Bu saydıgım ve pek çok diğer programlar, her “inşaat mühendisi hangi programları bilmelidir?” sorusuna cevap olarak verilmektedir. Kanımca soru da yanlıştır, cevap da. Hangi alanda çalışan bir inşaat mühendisi hangi programı bilmelidir ? soru buna yönelik sorulmalıdır, cevaplar da o yönde olmalıdır. Tüm bu programları öğrenmeye kalkmak, bence çılgınlık olacaktır zaten işinin hakkını veren hiç bir mühendis de , bu kadar fazla ve gereksiz donanıma sahip olamaz.

Diyeceksiniz ki, arkadaşım zaten bunlar popüler programlar, kim nerde neyi kullanacağını zaten bilmiyor mu ? Malesef değerli meslektaşlarım. Bu yazımı yazma amacım daha çok bana genç mühendis adaylarından gelen sorulardır. Geleceğe yönelik bir planı dahil olmadan, belki de hayatında hiç kullanmayacağı programları öğrenmek için heves edenler var. Hem de bunu hiç bir yapı bilgisi olmadan daha lisans eğitiminin ilk yılında yapanlar var. Bunun nedeni yanlış yönlendirmelerdir.

Bir inşaat mühendisi, pek çok yakın dalında olduğu gibi, AutoCAD ve Microsoft Office programlarını ( Excel, Word) kesinlikle bilmelidir. Hangi alanda çalışırsa çalışsın, bu programlar karşısına çıkacak ve kullanmak zorunda kalacaktır. Zaten eğitim hayatı süresince, bu programlar işe yarar seviyede öğrenilmektedir. Üstüne birşeyler katarak kullanım kapasitesi artırılabilir. Kimi mühendis, sadece projeyi açıp bakmak, basit düzenlemeler ve kesit çizimleri yapmak için kullanır Autocad programını, kimisi daha detaylı çizimler için. Excel, word zaten pek çok meslekte kullanılan, ayrıca sadece iş için değil, günlük hayatta da pek çok kullanımı olan, çok fonnksiyonlu ve bence kesinlikle derinlemesine öğrenilmesi gereken bir program çünkü pek çok nimeti var. Ben günlük hayatımda, bütçeden, çalışma programıma pek çok şeyi şahsi excel tablolarım ile takip etmekteyim mesela:) Exceli iyi öğrenen bir insan, bu programlar ile neler yapabildiğini görecek ve iyi derecede excel bilmenin farkını hissedecektir.

Bunun dışında, diğer tüm programlar çalışılan alanla alakalıdır. Ben sap2000 bilmekteyim( lisans eğitimimde öğrendim) ve hiç kullanmadım. Keşke zamanında sap2000 yerine Ms project öğrenseymişim diyorum çünkü şuan bu programı bilmemenin eksikliğini yaşıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle çalışacağımız alana karar vermeli ve bu alana yönelik programlar öğrenmeliyiz. Proje ofisinde çalışanlar, çizim ve analiz ağırlıklı programlar kullanmaktadırlar. Saha ve saha ofisinde çalışanlar, primavera, ms office gibi iş yönetimine dayalı programlar kullanmaktadırlar mesela.

Ayrıca, betonarme, çelik, hidrolik gibi alt anabilim dalları için alanlara yönelik programlar da mevcuttur.  Örneğin geoteknik mühendisleri allpile, Plaxis gibi bilgisayar programları kullanmaktadır.

Ayrıca çalışacağımız firmaya, yapacağımız işlere göre pek çok ufak yazılımlar da karşımıza çıkacaktır.

Sonuç olarak, Autocad ve Ms Office programları dışında, öğrenilecek program iyi seçilmelidir. Çalışacağımız alanda, işimize yarayacak programları kullanmalıyız. Çünkü zamanımız her donanımı kazanmak için yeterli değildir. Faydalanmayacağımız donanımları kazanmak anlamsız ve zaman kaybıdır. Bunun için de önce, hangi alanda uzmanlaşmak istediğimize karar vermeliyiz. Hem bilgisayar  hem bilgi donanımı olarak bu alanda kendimizi geliştirmeliyiz.

Teşekkürler

Başarılar…

 

 

“İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar” üzerine 23 yorum

 1. Kerem dedi ki:

  Birsürü secmeli ders var 1.sımıfa baslıcam sımdıden cok stres yaptim programlari öğrenme acele ediyorum bıraz kafam karısık bu sap2000 falan okul hayatımda öğrencekmiyim gerrkirse kurslara giderim..

  İkinci sorumda alan secmek gerektigini söylediniz bu alan nasıl secılır yanı en iyi suan lzım olan alan hangisidir acaba. Yapı betonarme,proje yönetimi alanlarını düsünüyorum ama hic bilgim yok biraz anlatırmısınız bu 3 alan ayrımı oluyor yüksek lısans da proje yönetimi ile yapı alanları farklı mesela

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhaba

   neden stres yapıyorsun? daha 1.sınıfta stres yaparsan geleceğe yatırım yapacağın tüm eğitim öğretim ve iş hayatını olumsuz etkilersin. Acele etme, hreşeyin zamanı var. Gezip tozmanın da, birşeyler öğrenmenin de, çalışmanın da. Öncelikle unutmaman gereken, gerçek başarı, mesleki bilgi ve beceriler kadar sosyal bilgi ve becerilere de bağlıdır. Hatta sosyal bilgi ve beceriler, özellikle bizim meslekte daha da ön plana çıkabilir. Sap2000 den önce, yabancı dil, yurtdışı eğitimi, hobiler, sosyal ve kültürel aktiviteler önceliin olmalı senin. Mezun olduktan sonra 1 ay kursa gider sap2000 öğrenirsin; ancak bu saydıklarıma iş hayatında çok vakit ayıramayabilirsin.

   En iyi alan şudur denilemez. O zaman diğerlerine ne gerek var ? Herkes oraya gitsin. Mesleki dersler başladıkça alanları tanıyacaksın ve yatkın, ilgili oldugun alana yöneleceksin. Önce arkana yaslan ve sakin ol :)Aykutca kategorisindeki yazılarımı oku, sana pek çok konuda fikir verecektir. Başarılar

 2. sss dedi ki:

  yazılarınız için teşekkür ederiz, gerçekten yardımınız çok dokunuyor. ama bu yazınız biraz karışık olmamış mı? ya da ben anlayamadım. tamam autocad ve office programlarını biliyoruz diyelim. projeci olacaksak hangi programı öğrenmemiz gerekli? pek bi bilgim olmadığından soruyorum bu programları kaçıncı sınıftan itibaren almalıyız?

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhaba

   yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yazımda aslında karışıklık yok, sadece hangi programı öğrenmelisin sorusuna direkt olarak cevap vermedim. Veremem de. Zaten yazının olayı da o. Onlarca program var. Ben proje yönetimi alaında çalışan birisiyim, bir statikçiye nasıl program önerebilirim :) Yazının ana teması hangi programı bilmeliyim adı altında işe yaramayan onlarca program önerilmesi ile alakalı bir uyarıdır.

   Şöyle demişim: “Sonuç olarak, Autocad ve Ms Office programları dışında, öğrenilecek program iyi seçilmelidir. Çalışacağımız alanda, işimize yarayacak programları kullanmalıyız” Bana kalırsa programlar en en erken 3 sınıfta, okurken öğrenilmek isteniyorsa 4 sınıfta, iş alanıyla alakalı staja paralel öğrenilmelidir. Daha öncesi erken olur, çünkü pek fazla mesleki ders bile alınmamıştır. Program bilgisi havada kalacaktır. Burada önemli olan kilometretaşı çalışacağın alana kadar vermektedir. Öncesinde öğrendiğin program, benim sap2000 bilgisi gibi işe yaramayan bir donanım olarak kalacaktır. Hangi programı öğrenmeliyim sorusuna gelirsek; projeciler için şu başlığa bakabilirsin :
   http://yapisor.com/949/betonarme-statik-proje-acisindan-hangi-programi-onerirsiniz
   http://yapisor.com/9/bir-muhendis-hangi-bilgisayar-programlarini-bilmeli

   başarılar

 3. yasin dedi ki:

  merhaba,ben şuan 12. sınıf öğrencisiyim ve inşaat mühendisliği bölümüne gitmek istiyorum ancak ben bu autocad gibi programları hiç bilmiyorum biz bu programların eğitimini üniversitede mi alıyoruz bu nasıl oluyor ?

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhabalar

   evet mesleki programları üniversitede öğreniyorsunuz

 4. Oğuz Çöplü dedi ki:

  hocam öncelikle iyi günler ve yeni yılınız mutlu ve huzurlu geçsin…
  ben son sınıf inş. mühendisiyim ve programlar üstüne ilerlemek istiyorum özellikle de hocalarımın anlata anlata bitiremediği (BİM) programı şu anda revit biliyorum ve naviswork başlamayı planlıyorum ama mesleğe nasıl adım atacağımdan hiç bir bilgim yok ve kendimi çok yetersiz olarak görüyorum ve son olarak inş müh. kendi işlerini kurmadıkları sürece maddi olarak tadmin olamazlarmı yada işi bilince fazlasınımı isterler?

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhabalar

   BIM ve maaş konusunda sektördeki durumlar hakkında yazılarım var, sitemde arama yaparak bulabilirsin. Kendini yetersiz hissetmene gerek yok, son sınıfta BIM gibi bir alana adım atman, revit ve navis öğrenmek seni gayet fazla kılıyor.

   Başarılar

Bir Cevap Yazın