İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İnşaat Mühendisliği
 3. İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

İnşaat Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

featured


Merhaba değerli takipçilerim. Bu yazımda, çeşitli platformlarda pek çok defa açılmış “inşaat mühendisinin bilmesi gereken programlar” başlığında bir de benim yorumum olsun istedim.

Ne zaman bu konuda bir soru sorulsa, piyasadaki  bir çok program “inşaat mühendisi bunu da bilmeli” şeklinde yazılıyor. Konuya nokta koyarak başlamak isterim : İnşaat mühendisi herşeyi bilen değil, neyi nerde nasıl bulacağını bilen kişidir.” Bir insan her donanıma sahip olamaz, yapacağı işe yönelik donanımlar kazanır. Zaten herşeyi bilecek kapasitemiz olsa, hem doktor, hem mühendis, hem uzaybilimci olabilirdik. Kaldı ki, inşaat mühendisi bile tek başına her alanda yeterli değildir, bu nedenle pek çok alt anabilim dalına ayrılmıştır. Her alanda yeterli olmak mümkün değildir. Ancak temel mühendislik donanımlarını kazanmak ve bir alanda uzmanlaşmak mümkündür.

Saha mühendisliğini seçmiş bir inşaat mühendisi neden etabs, sap2000, probina öğrensin ?

Teklif mühendisi neden primavera öğrensin ?

Hidrolik anabilim dalındaki bir akamesiyen inşaat mühendisi neden hakediş programı öğrensin ? Ya da Xsteel öğrensin ?

Yapı malzemeleri ile uğraşan bir inşaat mühendisi, neden Sta4CAD ?

Bir hakediş mühendisi neden IdeCAD  öğrensin?

 

Sanırım bu kadinşaat mühendisliği bilgisayar programlarıar yeterli. Bu saydıgım ve pek çok diğer programlar, her “inşaat mühendisi hangi programları bilmelidir?” sorusuna cevap olarak verilmektedir. Kanımca soru da yanlıştır, cevap da. Hangi alanda çalışan bir inşaat mühendisi hangi programı bilmelidir ? soru buna yönelik sorulmalıdır, cevaplar da o yönde olmalıdır. Tüm bu programları öğrenmeye kalkmak, bence çılgınlık olacaktır zaten işinin hakkını veren hiç bir mühendis de , bu kadar fazla ve gereksiz donanıma sahip olamaz.

Diyeceksiniz ki, arkadaşım zaten bunlar popüler programlar, kim nerde neyi kullanacağını zaten bilmiyor mu ? Malesef değerli meslektaşlarım. Bu yazımı yazma amacım daha çok bana genç mühendis adaylarından gelen sorulardır. Geleceğe yönelik bir planı dahil olmadan, belki de hayatında hiç kullanmayacağı programları öğrenmek için heves edenler var. Hem de bunu hiç bir yapı bilgisi olmadan daha lisans eğitiminin ilk yılında yapanlar var. Bunun nedeni yanlış yönlendirmelerdir.

Bir inşaat mühendisi, pek çok yakın dalında olduğu gibi, AutoCAD ve Microsoft Office programlarını ( Excel, Word) kesinlikle bilmelidir. Hangi alanda çalışırsa çalışsın, bu programlar karşısına çıkacak ve kullanmak zorunda kalacaktır. Zaten eğitim hayatı süresince, bu programlar işe yarar seviyede öğrenilmektedir. Üstüne birşeyler katarak kullanım kapasitesi artırılabilir. Kimi mühendis, sadece projeyi açıp bakmak, basit düzenlemeler ve kesit çizimleri yapmak için kullanır Autocad programını, kimisi daha detaylı çizimler için. Excel, word zaten pek çok meslekte kullanılan, ayrıca sadece iş için değil, günlük hayatta da pek çok kullanımı olan, çok fonnksiyonlu ve bence kesinlikle derinlemesine öğrenilmesi gereken bir program çünkü pek çok nimeti var. Ben günlük hayatımda, bütçeden, çalışma programıma pek çok şeyi şahsi excel tablolarım ile takip etmekteyim mesela:) Exceli iyi öğrenen bir insan, bu programlar ile neler yapabildiğini görecek ve iyi derecede excel bilmenin farkını hissedecektir.

Bunun dışında, diğer tüm programlar çalışılan alanla alakalıdır. Ben sap2000 bilmekteyim( lisans eğitimimde öğrendim) ve hiç kullanmadım. Keşke zamanında sap2000 yerine Ms project öğrenseymişim diyorum çünkü şuan bu programı bilmemenin eksikliğini yaşıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle çalışacağımız alana karar vermeli ve bu alana yönelik programlar öğrenmeliyiz. Proje ofisinde çalışanlar, çizim ve analiz ağırlıklı programlar kullanmaktadırlar. Saha ve saha ofisinde çalışanlar, primavera, ms office gibi iş yönetimine dayalı programlar kullanmaktadırlar mesela.

Ayrıca, betonarme, çelik, hidrolik gibi alt anabilim dalları için alanlara yönelik programlar da mevcuttur.  Örneğin geoteknik mühendisleri allpile, Plaxis gibi bilgisayar programları kullanmaktadır.

Ayrıca çalışacağımız firmaya, yapacağımız işlere göre pek çok ufak yazılımlar da karşımıza çıkacaktır.

Sonuç olarak, Autocad ve Ms Office programları dışında, öğrenilecek program iyi seçilmelidir. Çalışacağımız alanda, işimize yarayacak programları kullanmalıyız. Çünkü zamanımız her donanımı kazanmak için yeterli değildir. Faydalanmayacağımız donanımları kazanmak anlamsız ve zaman kaybıdır. Bunun için de önce, hangi alanda uzmanlaşmak istediğimize karar vermeliyiz. Hem bilgisayar  hem bilgi donanımı olarak bu alanda kendimizi geliştirmeliyiz.

Teşekkürler

Başarılar…

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (47)

 1. Merhaba,ben 3.sinif öğrencisiyim ve planlama mühendisliği konusunda uzmanlaşmak istiyorum.Bunun için 4.siniftaki seçmeli proje ve mühendislik araştırmalarımin hepsini yapı işletmesi ile alakali konularda mi almam gerek,yoksa mezun olduğumda işime yarayacak(yapı maliyeti projesi yerine çelik yapı veya köprü projesi almak gibi) projeyi mi almam gerekir?
  Diğer bir sorum da Primavera ,MS Project,Tilos ve Asta Powerproject bilen bir inşaat mühendisi,yeni mezun dahi olsa aranan adam konumunda olur mu sizce? Teşekkür ederim….

  • Eren Merhaba

   Planlamayı hakkını vererek yapan kurumsal firmalarda genelde bu bölüm planlama ve maliyet kontrol departmanı altında olur. O nedenle yapı maliyeti projesi kesinlikle uzmanlaşmak istediğin bu alanca çok işine yarayacaktır. Çelik yapı veya köprü projesi teorik mühendislik ufkunu açacaktır fakat iş hayatında hiç bir işine yaramayacaktır ( dediğin gibi planlamaya yönelirsen) ve de zamanla unutup gideceksin. Ben deniz yapı tasarımı, çelik yapı tasarımı aldım ve keşke diyorum onların yerine senin bahsettiğin gibi yapı işletmesine yönelebilseymişim öğrenciyken. Şuan çok daha işime yarayacak teoriler alırdım.

   2. sorunuz, bu istihdam arz / talep dengesizliğinde program bilgisi ile aranan adam olmanız zor ama şöyle diyebiliriz, sizi diğerlerinden seçkin kılar ve öne taşır.

   Başarılar dilerim

 2. Aykut bey selamlar. Biliyosunuz ki BIM inşaat sektöründe yeni trend ve ben de bu trende ayak uydurmak istiyorum bu yüzden de Revit’i öğrenmeye karar verdim.Revit programı hakkında ne düşünüyorsunuz , sahada veya teknik ofiste çalışacaksak Revit öğrenilmeli mi, çok gerekir mi ?Revit için Architecture mı yoksa Structure öğrenmek mi daha faydalı olur ? Structure için kaynak yok denecek kadar az bu yüzden sadece Revit Architecture’ı öğrensek yeter mi ? Bilgilerinizi duymak isterim

  • merhaba

   Revit kesinlikle öneririm, autocad bilmeyen şimdinin 50 li yaşlarındaki mühendisler gibi olmak istemiyorsanız, revite adapte olmalısınız.

   Yapısal tasarım alanında değil de teknik ofis tarafında ilerleyecekseniz architecture ile giriş yapmanız yeterlidir şuan için.

 3. Peki ilk 3-5 yıllık şantiye deneyimim içinde Revit Architecture’ın faydasını görür müyüm sizce yoksa sadece teknik ofis veya statik ofiste çalışacaksam mi faydasını görürüm? Ne düşünüyorsunuz bu konuda

  • Revit kullanalan bir projede değilseniz görmezsiniz, sonuçta herkes kullanmadıktan sonra sizin bilmenizin önemi yok. Ama illaki karşınıza çıkacak bu program, o güne gelmeden öğrenmenizin zararı yok, faydası olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir