Aykutca 39.717 36

Özel mi? Devlet mi ?

Özelde mi? yoksa devlette mi? sorusuna çalışanlardan aldığım cevaplar doğrultusunda bir yazı derledim. Konuyla ilgili fikirlerinizi yorum olarak paylaşırsanız daha geniş ve sağlıklı bir rehber olacaktır. Teşekkürler

 

Özelde Çalışmanın Artıları:

 • Kendini geliştirme imkanı daha fazla. Bu devlette kendini geliştiremezsin demek değil. Ancak devlette işler daha monoton iken (özel sektöre göre) özelde daha farklı işleri tecrübe edinme, daha fazla yenilik ile tanışma fırsatı vardır.
 • Uzun vadede maddi açıdan daha iyi şartlarda çalışılabilir.
 • Çalışma koşulları hareketli, tempolu kişiler için daha uygundur. 
 • Yurt dışı iş imkanı çok daha fazladır.
 • İş imkanı kesinlikle daha çoktur, iş bulma daha kolaydır.

 

Özelde Çalışmanın Eksileri:

 • İşin garantisi yok. Uzun vadede yüksek maaş garantisi de yoktur. Karın tokluğuna çalışan  mühendisleri de unutmamak lazım.
 • Yoğun iş temposu ile sosyal hayat ve aile yaşantısı olumsuz yönde etkilenebilmektedir.
 • Daha stresli bir iş ortamı vardır.
 • Sektörün kriz durumundan daha kolay etkilenebilirsin.
 • Firmana ve çalışma alanına bağlı olarak, sigorta ve maaş ödenmesi konusunda, haftalık ve senelik izin konusunda sıkıntı yaşayabilirsin.

 

Devlette Çalışmanın Artıları:

 • Özel sektördeki esnek çalışma saatleri ve yoğun iş temposuna kıyasla mesai saatlerinin belirli olması, hafta sonu tatili, senelik izin şartlarının daha iyi olması ve devlette çalışmanın getirdiği bazı sosyal hak ve imkanla, daha düzenli bir yaşam
 • Maaş şartlarının kısa vadede daha iyi olması. Özel sektörde yeni mezunlar 1000-2000 tl arası çalışmaktayken devlette daha fazla maaş alabilmektedirler.
 • İş garantisinin olması. Bkz: “Sırtını devlete dayamak”
 • Özel sektöre  kıyasla daha sakin, stressiz bir iş ortamı
 • Devlette çevre edinme imkanı
 • Devlet memuru olmanın diğer bütün artıları, hakları

 

 Devlette Çalışmanın Eksileri:

 • İşlerin monoton olabilmesi ve zamanla sıkıcı bir iş hayatının olabilmesi, mesleki yönden tatminsizlik ve körelme
 • Siyasi etkenler
 • Zamanla özel sektöre kıyasla daha alçak kalan maaş skalası

 

Devletteki çalışma imkanları konusunda forum.memurlar.net sitesinden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ben faydalı olacağını düşündüğüm iki linki sizinle paylaşıyorum:

İnşaat mühendisliği hakkında merak edilen herşey

İnşaat mühendisleri için en iyi kurum?

ozel-mi-devlet-mi-150x150 Özel mi? Devlet mi ?Özetleyecek olursak, bu sorunun cevabı kişinin kendisinde bitmektedir. Mesleki  ve maddi açıdan kendimizi tatmin edecek şartları iyi düşünmeli, o şartlar doğrultusunda iş hayatımızı şekillendirmeliyiz. Ne devlet, ne özel sektör toz pembe değildir. Her iki tarafında kendisine göre + ları – leri vardır. Kendi içerisinde değişen şartları vardır. Özel sektörde  şantiye ile ofisdeki çalışma şartları çok farklıdır. Devlette de çalıştığın kuruma göre şartlar ve maaş değişebilmektedir.

 

 

Aykut ÖZDEMİR

İnşaat Mühendisi

 

 

Hangi alanda çalışmak istersiniz?

Sonuçları Göster

loading Özel mi? Devlet mi ? Yükleniyor ...

 

Geleceğe yönelik planlarınızı ertelemeyin. Unutmayın: Bugün, yarınkinden daha çok vaktiniz var.

 

 “Özel mi? Devlet mi ?” üzerine 36 yorum

 1. Hafsa dedi ki:

  Ben inşaat mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim sayfanızı yaklasık 5 aydır takip ediyorum gercekten coo faydalı bilgiler içeriyor.ben akedemisyenmi olsam devlette mühendismi olsam diye sürekli düşünüyorum .sizce hangisi daha avantajlı ,hangisinin maaşı yüksek devlettekş bayan mühendisler şantiyeye sık sık gidiyormu?

 2. İSMET BİRCAN dedi ki:

  3 Yıl önce buraya yazmıştım, şimdi tesadüf üzeri aklıma geldi durumu mu yazayım dedim. Aykut hocam umarım doğru yolu seçmişimdir diye iyi dileklerde bulunmuştu. Evet şu an gerçekten çok memnunum, 2 yılı aşkın bir zamandır kamudayım, İstanbul belediyesinde 657 li kadrolu mühendisim. Özelde çalıştığım ve gördüğüm durumla kamuda ki durumu kıyaslayamıyorum bile. Bakın iş icabı haftada 2 veya 3 gün dışarıda görevliyiz ve mesaimiz bazen saat 2, bazende 3 te bitiyor. Merkezde isek kışın 4.30 yazın ise 5 te bitiyor. Özelde böyle bir imkan olabilir mi? Şantiyede saat akşam 7 de çıkıyorsak seviniyorduk. Düşün cuma günü saat 2 de paydos, hafta sonu tatiline çıkıyorsun. Nerede cumartesi akşam üstü şantiyede saat 4 de toplantı, nerede cuma günü saat 2 de paydos. Şimdi cumartesi günü saat 4 oldu mu hafta sonu bitti diyorum.:) Nerden nereye. mesela özel bir işimiz var, hemen amirden izin alabiliyoruz. Yada bugün miden bulandı, kurum doktoruna çıktın 3 gün raporu hemen alırsın. 40 güne kadar yolu da var. Daha kıdemim yetmediği için yeşil pasaport almama 7-8 yıl var, bordo pasaport ile vize alırken, kamuda memursun diye vizeyi kolaylıkla verdiler (yurt dışı tatil yapabilecek vaktimiz de var) :) . Tatil için erken rezervasyon yapabiliyorsun çünkü tatil planın belli. Her yerde devlet lojmanı ve misafirhanesi var.vb. çok fark var. bB arada nişanlandım. Oda kamuda mühendis, böyle bir imkanda var, çünkü bir süre genç mühendis bayanda kamuda çalışıyor. Şantiyede nerede bulacaksın. Maaşımda tazminatlar ile birlikte 5 ve biraz üzeri geliyor. Daha ne olsun.

  Herkesin bakış açısı farklı olabilir ama burada ki gibi %60 özel-%40 devlet oranı pek gerçeği yansıtmıyor diye düşünüyorum.

  Herkese iyi günler dilerim.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Değerli yorumun için teşekkür ederim kardeşim :) Seçimindem dolayı mutlu olmana çok sevindim.

   Başarı ve mutlulugunun devamını dilerim

Bir Cevap Yazın