İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Aykutca Bilgi ve Tavsiyeler
  3. “İnşaat Mühendisi Aranıyor” muşmışmiş

“İnşaat Mühendisi Aranıyor” muşmışmiş

featured


Bir iş ilanı sitesinde-ismini vermek istemiyorum-, inşaat mühendisi arayan yine isini vermeyeceğim bir kurumun  iş ilanına rastladım (epey oldu ancak yeni fırsat bulup kaleme alabildim). Hikayemiz de burda başlıyor. İlandan bazı kesitler vereyim öncelikle, açıklamalarıyla.

Kaba ve ince işlerde tecrübeli, Tecrübeli bir personel arıyorlar, tamamdır.

Büyük ölçekli projelerde çalışmış, büyük ölçekli bir proje için adam aradıkları belli, büyük proje kurumsal bir firma olsa gerek

Sorumluluk sahibi, gayet doğal sorumluluk verecekler

Tercihen İngilizce’si iyi, Olabilir, yabancı çalışanlar veya dökümantasyonlarla ilişkisi olacaktır.

Diğer kriterlere bakalım;

Metraj, hakediş, kesin hesap, sözleşme, raporlama konularında tecrübeli, Bunlar baya tecrübeli bir adam arıyorlar, hem kaba hem ince işler (en az bir proje bitirmek demek sahada), teknik ofis konularında da tecrübeli, 2 sene de ordan, 4 yıllık adam arıyorlardır en az.

Yoğun iş temposunda çalışabilecek,  Şantiye sonuçta, olur diyoruz.

Altındaki ekipleri yönetebilecek,  O kadar tecrübe ile tabiki de yönetebilir.

Ehliyeti olan, aktif araç kullanabilen, eeee araç verecek

Askerlik ile ilişkisi olmayan, bu da tamam

.

.

.

Gerisi standart şeyler…

 

Bir de:

Total Station ile saha aplikasyonunu alabilecek, bunu Netcad gibi programlar  ile bilgisayara aktarabilecek ve statik, mimari projelerle çakıştırabilecek, Bunlar çift lisanslı bir arkadaş mı arıyorlar acaba? Ne olarak çalıştıracaklar bu adamı anlamadım. Bir taşla 5 kuş istiyorlar.

 

Maksimum 3 yıl tecrübeli, O-da-ne? (WTF)

Minimumu gördüm de, maksimumu ilkkez görüyorum.

Yahu arkadaşlar birşey anlayan var mı ?

Bu nasıl bir iş ilanıdır?

Bu insan ne bekliyor?

Herşeyi bileceksin diyor,

Tabir-i caizse eşşşek gibi çalıştıracağım da diyor,

Hiç de çekinmiyor,

Ben burdan bunu anlıyorum.

Ama çok tecrübeli olmana gerek yok, 3 kuruş para vereceğim diyor. ( adamları arayacaktm denemek için vazgeçtim, ilandan ne oldukları belli..)

Bu sektörün hali ne burada.. bu odalar sağda solda siyasi yürüyüş yapacaklarına neden çalışanlarının hakkını savunmuyor, mühendislik, mimarlık gibi gözde saygıdeğer meslekler (sözde medeniyeti inşa eden meslekler) bu memlekette neden bu kadar ayak altına alınıyor.

Sektör acilen, bu zihniyetteki, mühendisten çok şey bekleyen ama ona 0 değer veren, adını zor yazan para babası cahil müteahhitlerden kurtarılarak profesyonelleştirilmeli.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 sene önce

    Tebrikler türk kapitalist sömürü düzeni maalesef diğer sektörlerde aynı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir