İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Aykutca Bilgi ve Tavsiyeler
 3. Mezun olunan üniversitenin önemi

Mezun olunan üniversitenin önemi

featured


Pek çok inşaat mühendisi adayının kafasını kurcalayan bir soru : ” Mezun olduğum üniversite önemli mi?” Bu soruya kendi deneyimlerim çerçevesinde cevap vermek istedim. Bence önemli, hem de çok önemli! Bu konuda ” önemli olan kendini geliştirmek”, ” iş hayatı ile okul çok farklı, önemli olan iş hayatındaki deneyimlerin” gibi düşünceler mevcut. Ben bu düşüncelerden yola çıkarak birşeyler söylemek istedim.

Evet arkadaşlar üniversitede aldığımız eğitimler, iş hayatı için yetersiz. Çünkü üniversitede bize uygulama değil o uygulama için gerekli olan teorik bilgiler gösterilmektedir.  Ama bu demek değil ki üniversite eğitimi gereksiz, önemsiz. “İş hayatı ile üniversitede edinilen teorik bilgilerin alakası yok” düşüncesi, ancak inşaat mühendisi ile işçiyi  farksız görebilen bir kişide olabilir. Üniversite eğitimi bizlere mühendislik bakış açısını kazandırmayı, mühendisliğin temelindeki düşünceyi verebilmeyi, yüzyılların birikimi olan kuralları, teoremleri öğretmeyi amaçlar. İnşaat mühendisini bir işçiden farklı kılan onun eğitimidir. Bir olaya mühendis olarak bakabiliyorsak bu aldığımız eğitimin sonucudur.  İşin nasıl yapıldığını sorsan işçi de cevap verebilir. Mühendislik onun neden yapıldığını bilmektir. Problem çıktığında çözüm üretebilmektir.  O işi programlayabilmektir.  İş hayatında nasıl? sorusunun cevabını öğreniriz. Ancak neden? sorusuna vereceğimiz cevaplar aldığımız eğitimdedir. Bu nedenle üniversite eğitimi, bu eğitimin kazandırdıklarının farkında olmayanların söylediğinin tam aksine, çok önemlidir. Tabi  o eğitimi hakkını vererek alınabildiyse.

Gelelim mezun olunan üniversite neden önemli ? sorusuna. Öncelikle şunu söylemek isterim, elbette “bir mühendis kendini ne kadar geliştirebilmişse o kadar mühendistir.” Çok iyi üniversitelerden mezun olup da boş mezun olan mühendisler olduğu gibi, daha arka sıralardaki üniversitelerden mezun olup çok başarılı olan, kendisini iyi yetiştirmiş mühendisler de var.  Ancak şu var ki: kendini yetiştirme isteği kadar bunun yapılabileceği imkanlar da önemlidir.  Bu nedenle ki üniversite de , bulunduğu şehir de önemlidir. İstanbul, İzmir, Ankara vb. büyük şehirler ile daha az gelişmiş şehirlerin durumlarını düşünelim ve bir kıyaslama yapalım. Kesinlikle şehrin gelişmişliği ile orada sahip olunabilecek imkanlar  farklıdır. Nedir bu imkanlar? teknik geziler, seminerler,  mesleki kurslar…  daha çok fazla örnek verilebilir. Büyük şehirlerde, çok daha ileri mühendisliğin kullanıldığı yapılarda staj, teknik gezi imkanları, daha kaliteli kurumlarda kurs imkanları olacaktır. Okulların, kurumların, en basitinden İMO’nun verdiği seminerler bile büyük şehirlerde çok daha fazladır. Bu imkanların fazlalığı ve kalitesi kesinlikle şehirden şehre farketmektedir.

Üniversiteleri karşılaştıracak olursak, açalım üniversitelerin müfredatlarını karşılaştıralım. Neden lisans ya da yüksek lisans için gidilecek bir ülkedeki müfredatlar kıyaslanır, verilen eğitimin kalitesine bakılır da , iş kendi ülkemizdeki üniversitelere gelince ” üniversitenin önemi yok” olur. Müfredatları kıyasladığımız zaman göreceğiz ki ders çeşitliliği konusunda önemli farklılıklar var. Mühendislik deyince öne çıkan ve kendisini ispatlamış üniversitelerde verilen mesleki dersler, projeler, seçmeli dersler, diğer üniversitelerde ya hiç yok ya da daha kısıtlıdır.  Bu tür proje derslerinde çalışmış, kendi seçtiği alanda  ders alabilmiş bir mühendis adayı ile diğer mühendis adayını bir tutmak da bence doğru değildir. Laboratuvar imkanları olsun, okuldaki mesleki kulüp zenginlikleri ve bunların faaaliyetleri olsun, okuldaki seminerler, kurslar gibi diğer mesleki aktiviteler olsun, okul kütüphanesinin zenginliği olsun, okuldaki hocalar olsun bunlar da üniversitenin kalitesine göre değişmektedir ve  bir mühendis adayının yetişmesinde son derece önemlidir. Kendisini yetiştirmek isteyen iki mühendis adayının birisinin bu imkanları varken diğerinin olmadığını varsayıp düşünürsek, neden üniversite önemli sorusuna daha sağlıklı cevap verilebilir.

Ben mezun olduğum lisenin artısını üniversite hayatım boyunca çok fazla hissettiğim gibi, mezun olduğum lise ve üniversitenin farkını da iş hayatında bir o kadar hissediyorum. İş ilanlarına bakacak olursak, pek çoğunda genelde iyi üniversitelerin tercih sebebi olacağı yazmakta. Bu sadece üniversitenin adından değil yukarıda saydığım farklılıklarından kaynaklı bir ayırım. Bazıları bu ayırımın sadece iş görüşmelerinde olacağını, üniversitenin adının sadece ilk aşamada fark yaratacağını düşünüyor. Kendini geliştiren mühendisin daha başarılı olacağı konusunda tartışma yapmak zaten gereksiz. Fakat bir yanda  daha fazla imkan ile diğer yanda  daha kısıtlı şartlarda kendisini geliştirmeye çalışan mühendis arasında iş hayatında da üniversitenin adı kadar fark olacağını, sadece mühendislik değil tüm diğer meslekler için de bu farkın geçerli olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca Türkiye’deki ceo profiline bakacak olursak, %70 den fazlasının Boğaziçi, Odtü, İtü , Yıldız Teknik Üni., İstanbul Üni., Marmara Üni, Hacettepe Üni. gibi üniversitelerden olduğunu görmekteyiz. Bu da yine üniversite farkının bir göstergesidir diye düşünüyorum.

Son olarak bu konuya nokta koyacak bir alıntı yapıyorum: ” Mühendisliğin mayasını okulda alırsın, hamurun piyasada yoğurulur” yani istediği kadar iyi yoğrulsun, mayanın farkı her zaman hissedilir diyorum ve yazımı burada tamamlıyorum.  Okuduğunuz için teşekkürler.

Aykut Özdemir

İnşaat Mühendisi

 

 

İlgili Anket:

Sizce mezun olunan üniversite önemli mi?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Baret hayat ve sicil kurtarır! by @ykuT

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (48)

 1. Merhaba ben mimarlıkta iyi bir yere geleceğimi düşünüyorum fakat sıralamam biraz karışık.. Niğde veya kırklareli de mimarlık okumakmı yoksa ondokuz mayısda inşaat okumakmı daha mantıklıdır

  • merhaba

   ilgili üniversiteler hakkında bilgim yok. akademisyen kadrosunu ve tesislerini inceleyerek fikir edinebilirsiniz. ( prof. sayıları, hocalar hakkındaki internet yorumları, okulun imkanları hakkında araştırmalar vs. vs. )

 2. 4 sene önce

  Muğla inşaat , marmara elektrik. (Meylettiğim alan inşaat , ancak elektrikte eh işte fena değil seviyede) siz olsanız ne yapardınız ?

 3. Merhaba ben yozgat bozok üniversitesi inşaatta okuyorum 2. Sınıfa geçtim yatay geçiş için şansımı iki türlü denedim yeniden ygs lys sınava girdim hem de ganoyla yatay geçiş zorladım tabi ikisini aynı yapmak zorluyor sizin anlattıklarınızı aynen katılıyorum eğitim kalitesi sıfır bana göre şehrin gelişmişliği az bir yer ben ankara izmir eskişehir kocaeli de bulunan üniversiteleri okumak istiyorum şimdilik ganom 2.68 benim şimdi ne yapmamı önerirsiniz yeniden okulu asgari bir seviyede tutup ygs lys mi çalışıyım yoksa sadece okula mı tüm dikkatimi veriyim okul derslerine inşallah çok çalışıp 3.25 -3.34 yapabilirim hesapladım bunları ama bende çok çelişkide kaldım ben bu okul ve şehirden gitmek istiyorum iyi bir şehirde iyi bir üniversitede okumak kendimi sosyal,kültürlü bir yerde okumak istiyorum.Bir insan üniversite okurken sıkılır mı hiç evet maalesef böyle oluyor benim ne yapmamı önerirsiniz iyi bir şeyler yapmak istiyorum yüksek lisans doktora da yapmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • şu saatten sonra sınava hazırlanman ciddi vakit ve motivasyon kaybı olacaktır. bana kalırsa erasmus gibi sana vizyon katıcı farklı yollara başvur. yatay geçiş dışında dönemlik öğrenci değişim programları oluyor onları araştır. yüksek lisansını farklı üniversitede yapabilirsin. başarıalr

 4. Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliğini bu sene kazandım sektörden biri olarak üniversitemin sektördeki yeri nasıl biliyor musunuz ?

 5. 4 sene önce

  KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim. Türkiye’de seçkin bir üniversite ve bölüm. Ayrıca teknik üniversite olmasının avantajını da stajda görüyoruz. Eğitim kadrosunun çoğunu zaten profesörler kapsıyor. Ayrıca Türkiye’de inşaat sektöründe Trabzonlu iş adamlarının ciddi bir yer kapladığını biliyoruz. Trabzon insanının da memleketçi yapısını az çok herkes bilir. Bu konuda mezunların ve hemşerilerin birbirini kollaması da söz konusu. Siz KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ve bu bölümden mezun olanların iş bulma olanakları, işteki performansları hakkında ne düşünüyorsunuz ?

 6. Ben Uludağ üniversitesi insaat muhendisligini kazandim ama itü yü istiyodum yatay gecisle gecmek istiyorum ilk senem bu bursada yasadigim icin uludagda okumak iyi gibi ama itu konusu da kafama takiliyo sizce yatay gecisle gecmeme gerek var mi yoksa uludagda mi devam etmeliyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir