2020 inşaat mühendisliği kontejan
Genel 399 0

İnşaat Mühendisliği Kontejanları Düşürüldü

Merhaba değerli meslektaşlarım ve aday öğrenciler

 

İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Ekonomik Kriz, Sektörün Kötü Hali, Kafadaki Sorular başlıklı yazımda uzun uzun anlatığım sektördeki istihdam arz-talep dengesizliği nedeni ile mühendis, , tekniker ve tüm diğer profesyonellerin çektiği sıkıntılar ile ilgili olarak, pek çok mesleki kuruluş gibi, içerisinde bulunduğum İnşaat Blogu, İnşaat Gündemi, Yapısor platformları da, başta İMO olmak üzere diğer çeşitli kurum ve platformlar ile koordineli bir şekilde bu konuyu sürekli gündemde tutmaya çalıştık.

 

Bu konuda http://baraj50000kontenjanlarazaltilsin.org/ başta olmak üzere pek çok online kampanya, online, görsel ve yazılı basın ortamlarında çeşitli röportaj, söyleşiler, twit topic ve çeşitli sosyal medya paylaşım aktiviteleri ve daha pek çok çalışma oldu. Gerek şahsım, gerekse içerisinde bulunduğum her türlü organizasyon adına elimizden gelen çabayı da bu konuda göstermeye çalıştık.

Çalışmalar sonunda meyvesini vermeye başladı, yetmez ama en azından şimdilik güzel bir gelişme. Tek başına problemi çözmeye yetmeyecek olsa da, çözüm merdiveninin bir basamağı olan bu haber, birlik ve beraberlik sağlanınca sonuç alabileceğimizi de gösterdi.

 

Bina-İnşaat-Oyunu-1 İnşaat Mühendisliği Kontejanları Düşürüldü

YÖK, 21.07.2020 tarihli yayınladığı bildiri ile kontejanının 12070 ‘den  8271 ‘ye düşürüldüğünü açıkladı. %30 un üzerindeki bu azalmanın ilerleyen senelerde daha da artmasını ve istihdam arzının, sektördeki talep karşılık verecek düzeyde olmasını temenni ediyoruz

 

Tüm detaylar : https://www.yok.gov.tr/HaberBelgeleri/BasinAciklamasi/2020/2020-yuksekogretim-kontenjanlari-belirlendi.pdf

 

Not:  Bu problem, sadece işsiz olan meslektaşlarımızın problemi değil.  Bu problem çok çok iyi firmalarda iyi şartlarda çalışan, çok seçkin üniversitelerden mezun olan, kendini işini yapan vb. mühendislik itibari ile hayatını idame ettiren her çalışanın, ayrıca ancak mühendislerin sağladığı refah ile mutlu mesut yaşayabilecek tüm vatandaşların problemidir.

Bir ülkede, işsizlikten dolayı mühendis intihar ediyor, karın tokluguna çalışmayı kabul eden mimarlar olabiliyorsa,  tekniklerler gibi sektördeki önemli ara meslekler garsonluk, temizlik gibi işere yöneliyorsa, mühendislik, eserlerindeki kalite düşüşü kaçınılmazdır. Emniyet ve estetikteki kalitesizlik ise, her vatandaşın hayatına pek çok noktada temas edecektir.

 

Kısacası bu belirli bir meslek grubunun problemi değildir, herkesin problemidir. En az asgari ücret problemi kadar, atanma sorunları kadar, memur zamları kadar itibar görmelidir.

Lütfen herkes üzerine düşen duyarlılığı göstersin.

 

 

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA
Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Bir Cevap Yazın

kiralık jeneratör