İlginizi Çekebilir
fittings
  1. Ana Sayfa
  2. Sponsor İçerikleri
  3. İnşaat Sonrası Temizlikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnşaat Sonrası Temizlikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

featured


İnşaat sonrası temizlik konusunda doğru bilinen bazı yanlışlar vardır.  İlk önce bir temizlik görevlisinin inşaat tamamlandıktan sonra temizliği yapabileceği gibi bir yanlış olgu vardır. İnşaat tamamlandıktan sonra temizlik profesyonellik gerektiren bir durumdur. Bu nedenle inşaat sonrasında temizlik için alanlarında uzman temizlik görevlilerin dahil olması gerekir.

Temizlik firmalarının ilanlarında yer alan inşaat sonrası temizlik ilanları önemli bir bölümü profesyonel hizmetler barındırmaz. İnşaatlar tamamlandıktan sonra kaba inşaatların pisliklerinin temizlenebilmesi için deneyimli personeller, özel ekipmanlar ve özel malzemeler gerektirir. En iyi Ankara inşaat temizliği firmasının tavsiye ettiği gibi şu hususlara dikkat edilmesi gerekir;

İlk Olarak Zeminin Kaba Temizlik Yapılmalıdır

İnşaat sonrası temizlik yapılırken ilk önce zeminin kaba temizliğinin yapılması gerekir. Zemin tam anlamıyla kalıntılardan arınmazsa inşaat temizliği verimli olmaz. Burada ilk önce kalan harç kalıntıları ve molozları temizlemek gerekir.

Zeminde yer alan kaba malzemeleri, toprağı ve tozu çöp torbalarına koyarak daire içerisinden uzaklaştırmak gerekir. Bu sayede daha ince çalışmalara geçilebilir.

Temizlikte Yukarıdan Aşağıya Doğru Gidilmelidir

İnşaat sonrası temizlik yapılırken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi camların en sona bırakılmasıdır. İlk önce zemin temizlendiğinden dolayı üste doğru çıktıkça altlar tekrar kirlenecektir. Bu nedenle en doğru yöntem temizliğe camlardan başlamaktır. Cam temizliği yapılırken de ilk önce çerçeveler silinmelidir. Çerçeve sonrasında camları hem dıştan hem de içten silmek gerekir.

Camlarda Bulunan Harç Kalıntıları İçin Özel Çözeltiler

İnşaat sonrası temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de camlarda kalan harç kalıntılarının uygun bir şekilde temizlenmesidir. Camlarda bulunan kalıntılar temizlenirken genelde kazıyarak yapılır. Ancak profesyonel ekipmanlara sahip olan firmalar özel çözeltili ürünleriyle camlardaki harç kalıntılarını yumuşatır. Daha sonra kısa bir süre bekledikten sonra bu kalıntılar bir bezle çıkmaktadır.

Yüksek Binalarda Cam Temizliği Yaparken Alınması Gereken Önlemler

İnşaat temizliği yaparken yüksek katlı binalardaki cam kalıntıları çıkarırken gerekli önlemlerin alınması gerekir. Yüksek katlarda çalışan temizlik görevlilerinin can güvenliğini sağlamak için vinç sistemleri kullanılır. Bu sayede camların dış kısımları daha kolay temizlenir.

Zemin Temizliğinde Kalan Harçlar Özel Kimyasallarla Yumuşatılır

Zeminlerde kaba temizliği yapıldıktan sonra kalan harç kalıntılarına sıra gelir. Alçı, boya ve harç kalıntılarının çıkarırken yapılan hatalardan bir tanesi kazıma işlemidir. Burada özel kimyasal çözeltiler kullanarak bu kalıntılar yumuşatılır. Sonra kazıyıcı ekipmanlar ile zarar vermeden temizleme işlemi yapılmaktadır.

Fayans, Lavabo ve Dolaplar En Son Temizlenir

İnşaat sonrasında temizlikte fayans, lavabo ve dolaplar en sona bırakılır. Yerdeki kaba pislikler temizlendikten sonra uygun kimyasal malzemeler ve ekipmanlar ile lavabolar, dolap içleri ve fayanslar temizlenir.

Kurumsal inşaat sonrası temizlik hizmeti almak isterseniz www.cssturkiye.com sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ankara Temizlik Firması inşaat sonrası temizlik hizmetleri için randevu oluşturabilirsiniz veya inşaat sonrası temizlik ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap