İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Bilgileri
  3. Hafriyat Nasıl Yapılır ve Hesaplanır?

Hafriyat Nasıl Yapılır ve Hesaplanır?

featured


Hafriyat Ne Demek ?

 

İnşaat yapımına başlarken temel inşası için ve inşa alanını oluşturmak için kazı işlemine gerek vardır. Bu kazı işlemi ortamın artık malzemelerle kalabalıklaşmasına neden olacaktır. İnşaat çalışması alanında toprak, moloz, taş, demir gibi artık malzemelerin toplanarak, o çalışma alanının temizlenmesine hafriyat denir.

 

Hafriyat Nasıl Yapılır ?

Hafriyat kazı işlemine başlamadan önce, gerekli ruhsat işlemlerinin ve izinlerin alınması gerekmektedir. Binanın toprak alanının belirlenmesinden, gerekli projenin yapılmasından ve kazı için izinler alındıktan sonra hafriyat işlemine başlanır. Mühendisler tarafından kazılacak alanın belirlenip işaretlenmesi gerekmektedir. Kazı yapılacak alanın, kazı ve hafriyatı yapacak firma tarafından incelenmesi yapılmalıdır. Kazı nedeni ile hasar görebilecek yapı var ise bu yapının zarar görmeden hafriyatın nasıl gerçekleştirileceği planlanmalıdır. Bitişik nizam temel kazıları en zor kazı temel kazısıdır. Bu temel kazıları yapılırken çevre binalar hasar görebilmektedir.

Bir önemli konu da kazı yapılırken altyapının zarar görmemesidir. Doğalgaz, kanalizasyon, su, elektrik hatları gibi hatlar tespit edilmeli ve kazı işlemlerine bunları bilerek devam edilmelidir.

 

Hafriyat Hesaplama

Hafiyat Metreküp Hesaplama

Hafriyat hesabı, eskiden kamyon sayısı ile hesaplanırken artık metreküp biriminden hesaplanır. Bu hesaplama uzunluk x yükseklik x genişlik şeklinde hesaplanır.

Örneğin 30 x 9 x 8 = 2160 m3 gibi

Hafriyat hesaplaması haritacı tarafından yapılır. İki rölöve ile hesaplayarak alanın ölçümünü çıkarırlar.

Peki hafriyat kamyonu kaç m3 toprak alır sorusuna cevap olarak 10 teker kamyon 25 m3 toprak taşıyabilmektedir. Hafriyat kamyonları kaç ton taşır diye soracak olursak 20- 25 ton arası taşıma yapabilmektedirler.

Hafriyat Fiyat Hesaplama

1 metreküp hafriyat fiyatı ise ortalama 30 TL+KDV – 60 TL+KDV arasında değişmektedir. 45 TL + KDV / m³ olarak kabul edersek,  yukarıdaki hacmin toplam maliyeti 2.160 m³ x 45 TL = 97.200 TL + KDV olacaktır.

 

Hafriyat Döküm Sahası Nedir ?

 

Kazı işlemi sonrasında toplanan molozların ve artık malzemelerin belediye tarafından dökülmesi belirlenmiş alana hafriyat döküm sahası denir. Her firma hafriyatını, kesinlikte belediye tarafından döküm izni verilen sahaya dökmek zorundadır. Döküm yapılacak sahalar belediyelerin web sitesinde mevcuttur.

 

Hafriyat Firmaları

 

En iyi hafriyat firmalarını bulabileceğiniz siteler aşağıda gösterilmiştir. Bu sitelerden firma araştırırken dikkat etmeniz gerekenler :

  • Yorum ve yıldızlarına mutlaka bakınız, mümkünse referansı olan firmalar ile çalışınız.
  • Ayrıca firmaların kendi internet sitelerine de ulaşmaya çalışınız, oradaki referans projelerine ve iş kapsamlarına detaylı bakınız. İntenet sitesi, bir firmanın cvsi gibidir. Kötü bir cv,den iyi bir personel beklemeyeceğiniz gibi, siteye olan özen de aslında yaptığı işe saygısını gösterecektir.
  • Firmalar ile çalışmadan önce mutlaka vergi levhası, borcu yoktur yazıları, mali durum belgeleri, araç ve personel lsiteleri gibi evraklarını isteyerek, gerek finansal gerek teknik olarak işinizi yapıp yapamayacağına ona göre karar veriniz.

Hafriyat Firmalarını Bulabileceğiniz En İyi Siteler:

  • Armut.com
  • Sahibinden.com
  • Bulurum.com

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.Yorum Yap

Yorum Yap