İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mimarlık
  3. RENDER NEDİR, NASIL ALINIR?

RENDER NEDİR, NASIL ALINIR?

render nedir nasıl alınır


Render Ne Demek?

İngilizceden dilimize geçmiş olan bu sözcük, iki ya da üç boyutlu nesneleri bilgisayar aracılığıyla resim, video ya da animasyon modellemesiyle sunma hizmetidir. Özellikle mimarlıkta, animasyon sektöründe, sinemalarda ve bilgisayar oyunları gibi alanlarda çok fazla kullanılmaktadır.  Ayrıca bilgisayar ile tasarımın yapıldığı her alanda kullanılabilir.

İstenilen sahne çizildikten sonra gerekli ışık, kaplamalar ve efektler sahneye eklenir. Bunların bir arada bütünlük oluşturup gerçekmiş görüntüsü vermesi render alınması sayesindedir. Alından renderın kalitesine ve ayarlarına bağlı olarak sahne o derece gerçeğe yakın olur. Hesaplamaların iyi yapılması ışığın iyi kurgulanması son derece önemlidir.

 

Render Nasıl Alınır?

Render almak, istenilen sahnenin uygun programda modellenmesinin ardından gerekli kaplamalar, malzemeler, ışık, kamera gibi unsurların eklenmesinin ardından render motoru vasıtasıyla alınan görüntü ya da videodur. İyi bir render almak için ışık unsuruna azami derecede dikkat etmek gereklidir.

3d render programları günümüzde bu işlemleri gerçeğe oldukça yakın bir hale getirmişlerdir. Alınan çoğu renderın fotoğraf mı oksa bilgisayar üzerinden sadece bir çizim mi olduğu anlaşılamayacak kadar bu işte iyi olan tasarımcılar mevcuttur. ayrı bir iş kolu olarak günümüzde 3d tasarımcılar karşımıza çıkmaktadır.  Render videolar da alınan sahnelerin belli bir düzende sıralanması halinde oluşur. Lumion gibi bazı programlarda render video almak oldukça kolaydır.

 

Render Alma Programları Nelerdir?

Günümüzde bilgisayar çizimlerini gerçeğe yakınlaştırmak oldukça popülerdir. Bir kurguyu ya da tasarımı gerçekleştirmeden önce taslak halinde düşünülüp render almak kolaylıklar sağlamaktadır. Bu nedenle farklı üreticiler tarafından render motorları geliştirilmiştir. Öncü olan render motorları genel olarak şöyle sıralanabilir;  Vray, Sketchup, 3ds max ve Solidworks.

Vray; Chaos grubu tarafından geliştirilen çoğu programla uyum içinde çalışan bir ara yüzdür. 3ds Max programıyla tam uyum içinde olduğu söylesek yanıltmış olmayız. Çoğu tasarımcı ya da mimar bu ikiliyi kullanarak adeta gerçekmiş gibi görüntüler elde etmektedir. Vray diğer programlara göre daha karmaşık olmasına karşın aldığı sonuçlar daha iyidir diyebiliriz.

Sketchup; Mimarlar, tasarımcılar, film yapımcıları ve oyun geliştiricileri tarafından tercih edilen yurtdışında oldukça popüler olan bir 3B modelleme programıdır. Sade ve anlaşılır ara yüzü ile diğerlerinden ayrılır. Basit olması sebebiyle kolay öğrenilebilirdir bu sebeple öğrenci projelerinin vazgeçilmez modelleme programıdır.

3ds Max; Cad tabanlı bir modelleme programıdır. Ülkemizde ve dünyada modelleme denilince akla ilk gelen ve yaygın olarak kullanılan bu programın film efektleri, mimari sunumlar ve endüstriyel tasarım alanında fark yaratır. Oldukça geniş yelpazeye sahip bu modelleme programı güncel sürümleriyle de yenilikleri beraberinde getirmektedir.

Solidworks;  Diğer programlar gibi 3d destekli tasarım programıdır.  3 boyutlu katı modelleme üzerine yoğunlaşan bu programda parça ve montaj modelinin teknik resimlerini kolayca çıkartma şansı vardır. 3d sketch ekranının olması tasarım aşamasında yanlışların düzeltilmesine imkan sağlıyor.

 

Render Almak İçin Nasıl Bir Bilgisayar Gereklidir?

Render alma işlemi bilgisayarı oldukça yoran ve güç isteyen bir olaydır. Bu nedenle bilgisayarın maksimum derecede iyi donanımlı olması gerekmektedir. Render bilgisayarı toplama konusunda buna dikkat edilmelidir. Ekran kartı, işlemci ve ram ne kadar güçlüyse render alma süresi o kadar kısalacak vakitten tasarruf edeceksiniz.

Render ekran kartı ortalama özellik olarak

NVIDIA 2080 RTX (2944 CUDA Çekirdek, 8 GB VRAM)
NVIDIA 2070 RTX (2304 CUDA Çekirdek, 8 GB VRAM),
 NVIDIA 2080 Ti (4352 CUDA Çekirdek, 11 GB VRAM)

İşlemci için İntel core i7 ve üzeri uygundur. Ram için 32Gb ve üstü, ekran kartı için ise 6Gb ve üzeri iyi performans için gerekli donanımlardır. Render alınabilecek laptoplar da bu ihtiyaçları karşılamalıdır.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap