İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Makinaları
  3. Ruter Nedir, Nerelerde Ne Amaçla Kullanılır?

Ruter Nedir, Nerelerde Ne Amaçla Kullanılır?Ruter Nedir:

Dozerlerin kazamayacağı kadar sertlikteki zeminlerin kazılması veya gevşetilmesi amacıyla kullanılan kazı makinelerine ruter (ripper) adı verilir.

Ruter  Nerede Kullanılır?

-Sert kayaların sökülmesinde,
-Betonların sökülmesinde,
-Sert zeminlerin gevşeltilmesinde,
-Ağaç köklerinin sökülmesinde,
-Asfalt vb. zemin kaplamalarının sökülmesinde.

Ana Kısımlar :
Ruter, çekici makine, sökücü dişler, hidrolik bastırma düzeni ve çekili olanlarda yük tablası gibi ana kısımlardan meydana gelir.
a)Çekici makine: Ruterlerde çekici makine olarak genellikle paletli traktörler kullanılır. Gerektiğinde greyder, dozer vb. iş makinelerinin uygun yerlerine de takılarak bu makinelerin çekme gücünden yararlanılarak rooter meydana getirilir.
b) Sökücü dişler: Ruterlerde zeminin kazılma ve gevşeltilme işleri, gerektiğinde sökülüp takılabilen diş adı verilen sivri uçlarla yapılır.Bu dişlerin uç kısımları aşınmaya ve kopmaya dayanımlı sert alaşımlı çelikten yapılmış olup, dişe ayrıca bağlanır. Bir ruterde kazılacak zeminin özelliği, çekici motorun gücü ve kazma derinliğine göre, özel yuvalarına takılmak veya çıkarılmak suretiyle azaltılıp çoğaltılabilen l – 5 adet diş bulunur.
c) Hidrolik bastırma düzeni: Ruter dişlerinin kazı zeminine batırılması dişlerin hidrolik düzenle bastırılması ile sağlanır ve motorun çekme kuvvetinden yararlanarak kazı yapılır.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap