Ruter
İnşaat Makinaları 3.947 0

Ruter

ruter-150x150 Ruter:

Dozerlerin kazamayacağı kadar sertlikteki zeminlerin kazılması veya gevşetilmesi amacıyla kullanılan kazı makinelerine (ripper) adı verilir.

1- Nerede Kullanılır?
-Sert kayaların sökülmesinde,
-Betonların sökülmesinde,
-Sert zeminlerin gevşeltilmesinde,
-Ağaç köklerinin sökülmesinde,
-Asfalt vb. zemin kaplamalarının sökülmesinde.

2- Ana Kısımlar :
Ruter, çekici makine, sökücü dişler, hidrolik bastırma düzeni ve çekili olanlarda yük tablası gibi ana kısımlardan meydana gelir.
a)Çekici makine: Ruterlerde çekici makine olarak genellikle paletli traktörler kullanılır. Gerektiğinde greyder, dozer vb. iş makinelerinin uygun yerlerine de takılarak bu makinelerin çekme gücünden yararlanılarak rooter meydana getirilir.
b) Sökücü dişler: Ruterlerde zeminin kazılma ve gevşeltilme işleri, gerektiğinde sökülüp takılabilen diş adı verilen sivri uçlarla yapılır.Bu dişlerin uç kısımları aşınmaya ve kopmaya dayanımlı sert alaşımlı çelikten yapılmış olup, dişe ayrıca bağlanır. Bir ruterde kazılacak zeminin özelliği, çekici motorun gücü ve kazma derinliğine göre, özel yuvalarına takılmak veya çıkarılmak suretiyle azaltılıp çoğaltılabilen l – 5 adet diş bulunur.
c) Hidrolik bastırma düzeni: Ruter dişlerinin kazı zeminine batırılması dişlerin hidrolik düzenle bastırılması ile sağlanır ve motorun çekme kuvvetinden yararlanarak kazı yapılır.

 

insaatim.com

 

hakedis-metraj-egitimi Ruter autocad-sta4cad-egitimi Ruter


Bir Cevap Yazın