Anasayfa » İnşaat Tarihi » İlk Boğaz Köprüsü Projesi

İlk Boğaz Köprüsü Projesi

30 Mart 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  1 Yorum  |  5.156 kez okundu


Pa
dişah 2. Abdülhamit döneminde, İtalyan mimar Mondrakol tarafından İstanbul Boğazı için projesi hazırlanmıştır. Fakat maket çizimleri dahi yapılan bu projesi 2. Abdulhamit tarafından beğenilmeyince  inşaatına izin verilmemiştir. Köprünün yapım fikri, 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında ortaya çıkıyor. Almanların İstanbul-Bağdat Demiryolu’nu yapımı sırasında tekrar gündeme geliyor. Osmanlı arşivlerindeki ‘Y.A.Hus 411/174’ numaralı belgede, Sadrazam Sait Paşa projeyi anlatan dilekçeyi 6 teşrin-i evvel 1316’da (6 Ekim 1901) üst yazı ile padişaha sunuyor. Yazıda proje tüm detaylarıyla anlatılıyor.
İşte İlk Köprü Projesinin Detayları

Proje İstanbul-Bağdat Demiryolu ile Güney Avrupa ve Avrupa’nın merkezinin birleştirilmesini hedeflemekteydi. Boğazın en dar olduğu, şu an Fatih Sultan Mehmet Köprü’sünün bulunduğu Rumeli Hisarı ile Anadolu Hisarı arasına yapılacağı belirtiliyordu.

Köprünün Mimarisi ise şöyle anlatılıyordu


”İki yakanın arası 600 metre. Projede üç asma köprü olacak ve bu gayet heybetli bir manzara kazanacak. Büyük binanın ortaları minareler ve özel kubbelerle süslenecek. Son direklere çelik kablolar çekilecek, kubbelerden her birinin kaidesi granit olacak. Köprünün ayaklarının altı, taarruzdan korunmuş şekilde oluşturulacak. Yüksek kuleler, 15 fenerle ışıklandırılacak. Ayrıca kubbeler, çini ve yaldız tuğralarla süslenecek. Köprünün yüksekliği altından büyük bir geminin geçebileceği şekilde inşa edilecek. Kulelerin arasından da tren geçecek.”

 

 

yapisal.net

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
İlk Projesi, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

1 Yorum »

 • NİHAT MÜDERRİSOĞLU dedi ki:

  Belkide bir boşluğu dolduruyorsunuz.Memleket mutlaka Asri ve Medeni olacaktır.Diyen Atatürk ün dediği gibi,yeniliklere açık ve teşvik eder hoşuma gider.bir İnşaat Mühendisi olarak İnşaat Bloğu nu beğeniyor ve taktir ediyorum…

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>