Kapat
Aykutca 45.113 33

Mezun olunan üniversitenin önemi

Pek çok inşaat mühendisi adayının kafasını kurcalayan bir soru : ” Mezun olduğum önemli mi?” Bu soruya kendi deneyimlerim çerçevesinde cevap vermek istedim. Bence önemli, hem de çok önemli! Bu konuda ” önemli olan kendini geliştirmek”, ” iş hayatı ile okul çok farklı, önemli olan iş hayatındaki deneyimlerin” gibi düşünceler mevcut. Ben bu düşüncelerden yola çıkarak birşeyler söylemek istedim.

Evet arkadaşlar üniversitede aldığımız eğitimler, iş hayatı için yetersiz. Çünkü üniversitede bize uygulama değil o uygulama için gerekli olan teorik bilgiler gösterilmektedir.  Ama bu demek değil ki üniversite eğitimi gereksiz, önemsiz. “İş hayatı ile üniversitede edinilen teorik bilgilerin alakası yok” düşüncesi, ancak inşaat mühendisi ile işçiyi  farksız görebilen bir kişide olabilir. Üniversite eğitimi bizlere mühendislik bakış açısını kazandırmayı, mühendisliğin temelindeki düşünceyi verebilmeyi, yüzyılların birikimi olan kuralları, teoremleri öğretmeyi amaçlar. İnşaat mühendisini bir işçiden farklı kılan onun eğitimidir. Bir olaya mühendis olarak bakabiliyorsak bu aldığımız eğitimin sonucudur.  İşin nasıl yapıldığını sorsan işçi de cevap verebilir. Mühendislik onun neden yapıldığını bilmektir. Problem çıktığında çözüm üretebilmektir.  O işi programlayabilmektir.  İş hayatında nasıl? sorusunun cevabını öğreniriz. Ancak neden? sorusuna vereceğimiz cevaplar aldığımız eğitimdedir. Bu nedenle üniversite eğitimi, bu eğitimin kazandırdıklarının farkında olmayanların söylediğinin tam aksine, çok önemlidir. Tabi  o eğitimi hakkını vererek alınabildiyse.

fark-var-150x150 Mezun olunan üniversitenin önemiGelelim mezun olunan üniversite neden önemli ? sorusuna. Öncelikle şunu söylemek isterim, elbette “bir mühendis kendini ne kadar geliştirebilmişse o kadar mühendistir.” Çok iyi üniversitelerden mezun olup da boş mezun olan mühendisler olduğu gibi, daha arka sıralardaki üniversitelerden mezun olup çok başarılı olan, kendisini iyi yetiştirmiş mühendisler de var.  Ancak şu var ki: kendini yetiştirme isteği kadar bunun yapılabileceği imkanlar da önemlidir.  Bu nedenle ki üniversite de , bulunduğu şehir de önemlidir. İstanbul, İzmir, Ankara vb. büyük şehirler ile daha az gelişmiş şehirlerin durumlarını düşünelim ve bir kıyaslama yapalım. Kesinlikle şehrin gelişmişliği ile orada sahip olunabilecek imkanlar  farklıdır. Nedir bu imkanlar? teknik geziler, seminerler,  mesleki kurslar…  daha çok fazla örnek verilebilir. Büyük şehirlerde, çok daha ileri mühendisliğin kullanıldığı yapılarda staj, teknik gezi imkanları, daha kaliteli kurumlarda kurs imkanları olacaktır. Okulların, kurumların, en basitinden İMO’nun verdiği seminerler bile büyük şehirlerde çok daha fazladır. Bu imkanların fazlalığı ve kalitesi kesinlikle şehirden şehre farketmektedir.

Üniversiteleri karşılaştıracak olursak, açalım üniversitelerin müfredatlarını karşılaştıralım. Neden lisans ya da yüksek lisans için gidilecek bir ülkedeki müfredatlar kıyaslanır, verilen eğitimin kalitesine bakılır da , iş kendi ülkemizdeki üniversitelere gelince ” üniversitenin önemi yok” olur. Müfredatları kıyasladığımız zaman göreceğiz ki ders çeşitliliği konusunda önemli farklılıklar var. Mühendislik deyince öne çıkan ve kendisini ispatlamış üniversitelerde verilen mesleki dersler, projeler, seçmeli dersler, diğer üniversitelerde ya hiç yok ya da daha kısıtlıdır.  Bu tür proje derslerinde çalışmış, kendi seçtiği alanda  ders alabilmiş bir mühendis adayı ile diğer mühendis adayını bir tutmak da bence doğru değildir. Laboratuvar imkanları olsun, okuldaki mesleki kulüp zenginlikleri ve bunların faaaliyetleri olsun, okuldaki seminerler, kurslar gibi diğer mesleki aktiviteler olsun, okul kütüphanesinin zenginliği olsun, okuldaki hocalar olsun bunlar da üniversitenin kalitesine göre değişmektedir ve  bir mühendis adayının yetişmesinde son derece önemlidir. Kendisini yetiştirmek isteyen iki mühendis adayının birisinin bu imkanları varken diğerinin olmadığını varsayıp düşünürsek, neden üniversite önemli sorusuna daha sağlıklı cevap verilebilir.

Ben mezun olduğum lisenin artısını üniversite hayatım boyunca çok fazla hissettiğim gibi, mezun olduğum lise ve üniversitenin farkını da iş hayatında bir o kadar hissediyorum. İş ilanlarına bakacak olursak, pek çoğunda genelde iyi üniversitelerin tercih sebebi olacağı yazmakta. Bu sadece üniversitenin adından değil yukarıda saydığım farklılıklarından kaynaklı bir ayırım. Bazıları bu ayırımın sadece iş görüşmelerinde olacağını, üniversitenin adının sadece ilk aşamada fark yaratacağını düşünüyor. Kendini geliştiren mühendisin daha başarılı olacağı konusunda tartışma yapmak zaten gereksiz. Fakat bir yanda  daha fazla imkan ile diğer yanda  daha kısıtlı şartlarda kendisini geliştirmeye çalışan mühendis arasında iş hayatında da üniversitenin adı kadar fark olacağını, sadece mühendislik değil tüm diğer meslekler için de bu farkın geçerli olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca Türkiye’deki ceo profiline bakacak olursak, %70 den fazlasının Boğaziçi, Odtü, İtü , Yıldız Teknik Üni., İstanbul Üni., Marmara Üni, Hacettepe Üni. gibi üniversitelerden olduğunu görmekteyiz. Bu da yine üniversite farkının bir göstergesidir diye düşünüyorum.

Son olarak bu konuya nokta koyacak bir alıntı yapıyorum: ” Mühendisliğin mayasını okulda alırsın, hamurun piyasada yoğurulur” yani istediği kadar iyi yoğrulsun, mayanın farkı her zaman hissedilir diyorum ve yazımı burada tamamlıyorum.  Okuduğunuz için teşekkürler.

Aykut Özdemir

İnşaat Mühendisi

 

 

İlgili Anket:

loading Mezun olunan üniversitenin önemi Loading ...

Baret hayat ve sicil kurtarır! by @ykuT

 

“Mezun olunan üniversitenin önemi” üzerine 33 yorum

 1. Mert dedi ki:

  Aykut Bey yazınıza katılıyorum ancak şunları da göz ardı etmemek gerek. Şimdi gümüşhane üniversitesinden(amacım kötülemek değil) mezun olmakla itü den mezun olmanın farkı tabi ki olacaktır. Ama üniversite hocaları kaliteli olan birçok üniversite var. Adı çok fazla popüler olmayan üni. öğrencilerinin de şanslarının iyi olduğunu düşünüyorum. Bence olay insan ilişkileri, sektöre bakış açısı, insan ilişkilerinden geçiyor. Birde şunu söyleyeyim iş başvurularında saygın üni mezunları aranıyor demişsiniz doğru olabilir ama Türkiye gerçeklerini de unutmamak lazım. Arkanızda sağlam insanlar olunca istediğiniz işe girebilirsiniz..

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba

   Üniversite hocaları konusunda haklısınız. Çok popüler olmayan üniversitelerde de, kendisini mesleki anlamda geliştirmiş iyi hocalar var elbette. Ancak hocaların da imkanları yine bulundukları üniversitelerin imkanları dahilindedir diye düşünüyorum. Yazımda da zaten özetle bunu söylemek istedim. Gerçekten iş insanın kendisinde bitiyor. Ama insan yapabileceğinin en iyisini ancak sahip olduğu imkanlar çerçevesine yapabilir. Burada üniversitenin önemi devreye giriyor.

   “Arkanızda sağlam insanlar olunca istediğiniz işe girebilirsiniz”

   Cümlenize altını çizerek katılıyorum. Elbette sektörde koltuk sahibi, unvan sahibi tanıdıklarınız varsa işiniz çok çok daha kolay. Ama Enka’nın çok prestijli yurtdışı projesine, çok iyi maaşla girebilen yeni mezun inşaat mühendisi tanıdığım var. Bunun sebebi de Odtü mezunu olmasıydı =) Bunun gibi sayısız örnek var. Eğer amcanız, dayınız yoksa, üniversite bence etkin bir silah olabiliyor iş görüşmelerinde.

   Değerli fikirleriniz için ayrıca çok teşekkür ederim.

   1. Mert dedi ki:

    Ne demek bence siteniz benim gibi yeni inşaat mühendisliğine adım atmış insanlar için gayet güzel. İş görüşmelerine gelince, bugüne kadar 1-2 iş deneyimim oldu. Lisedeyken yaz tatillerinde çalışmıştım. Gerçekten referansın değeri çok fazla. Sağlam referans yoksa aşağıya atılıyorsunuz. Ama bu demek değil ki 2-3 dil bilicen üstüne 3-4 program bilicen de kötü işte çalışcan. Benim daha önümde 4 sene var. Bu sektörde de torpilim yok. Hayırlısı artık 4 senede neler olur bilinmez. Yazılarınızı takip edicem kolay gelsin.

    1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

     http://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/insaat-ogrencisinin-yapmasi-gerekenler.html

     Bu yazımda da anlattığım gibi, çevre önemli faktör ve önünüzdeki 4 sene süresince sektörel çevre edinmeye çalışın. Size eğitim öğretim hayatınızda başarılar dilerim, yolunuz açık olsun.

 2. ugur dedi ki:

  sizce gazi üniversitesi nasıldır

 3. Şeref Topkara dedi ki:

  yabancı dilde eğitim almanın önemi nedir sizce aykut bey? tabi bu lafta verilen yabancı dilde eğitim değilde kökeninden beri bu şekilde işleyen fakülteler için soruyorum.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   http://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/yabanci-dilde-muhendislik-egitimi.html bu yazım sorduğunuz konu üzerine Şeref Bey, okumanızı tavsiye ederim. İyi günler…

   1. Şeref Topkara dedi ki:

    Yazınızı okudum ve çok beğendim aynı zamanda bende kendi görüşlerimi yazınızın devamına ekledim, okumanız dileğiyle.. İyi günler.

 4. ebru dedi ki:

  merhaba yazınızı okudum ve çok beğendim…ben şuanda kocaeli üniversitesi iktisat bölümü 2.sınıftayım..ancak okuduğum üniversitenin diğerleri gibi prestijli olmadığını düşünmekten de kendimi alamıyorum bu beni demoralize ediyor..bu yüzden kocaeli üniversitesinden en az 2 dili daha ana dilim gibi bilerek çıktığımda iş bavurularında yüksek şansım olabiliceğini düşünüyorum hatta yurt dışında da eğitim olanaklarını lisans programlarını araştıracağım..sormak istediğim şey eğer bir üniversite mezunuysak ve kendimizi çok geliştirmişsek bu üniversitenin hangisi olduğu(odtü ve boğaziçi dışında)çokta önemli olmamalı..aksini düşünmek yaptığım herşeyin boşuna olduğuna inanmama sebep oluyor çünkü…

 5. Emre dedi ki:

  Aykut Bey siteniz gayet başarılı ve seviyeli olmuş. Tebrik ederim sizi.
  Yazınıza yorum yapmadan geçemicem. Bu konuda size katılmıyorum. Yeni mühendis bir arkadaşımızın İş bulma konusunda hangi unsur ne kadar paya sahip bunu inceleyecek olursak şöyle sıralayabilirim:
  Üniversite: %20
  Yabancı Dil(bilhassa İngilizce):%20 (yurtdışı için çok daha fazla)
  Kişisel(Mesleki olsun yada olmasın birçok konuda fikir sahibi olmak):%20
  Referans(kişi yada kişiler): %40

  Bu oranlar yeni mezun olan arkadaşlar için geçerlidir. Normal üniversiteden mezun olan arkadaşlar kesinlikle morallerini bozmamalılar. İş hayatı hakikaten çok farklı. Boğaziçinden mezun olan mühendis yeri geliyor işçisinden kalfasından azar yiyebiliyor. Herşey diploma demek değildir. İkili ilişkiler, insanları ve işi yönetebilme unsurlarıda önemlidir bu işte.

  Ve her işte olduğu gibi bu işte de tecrübe çok ama çok önemli. 2 yıllık iyi bir işten sonra bu oranlar tamamen alt üst olabiliyor. şöyleki:

  Üniversite: %10
  Yabancı Dil: %20
  Kişisel: %20
  Tecrübe: %50

  Artık referansınız kendinizsiniz!

  Moskova’dan Saygılar, Sevgiler.. 🙂

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim Emre Bey. Beğeninize sevindim. Sizin yorumunuzdaki oranlara bakacak olursak da %20, hiç de önemsiz bir pay değil bence. Ayrıca kişisel başlığı altındaki geniş kriter çerçevesinde, yine üniversitenin ve yazımda saydığım üniversiteye bağlı diğer etkenlerin payını da düşünürsek, yine üniversitenin önemli olduğu sonucu çıkıyor. Elbette alanında geri planda kalmış üniversite mezunu arkadaşlar moral bozukluğuna, hayal kırıklığına uğramamalı. Sonuçta her zaman en büyük pay, en büyük referans kişinin kendisidir. Buna katılmamak mümkün değil. İyi üniversitelerden boş mezun olan pek çok mühendis var. Aynı şekilde, mühendislik eğitimi açısından daha eksik üniversitelerden kendisini daha iyi geliştrebilerek mezun olan mühendisler de var. İş hayatında bunların çok örnekleri var. Staj yaptığım bir şantiyede bunu bizzat görmüştüm. Boğaziçi mezunu düşük maaş ile ayak işlerine bakarken, şantiye şefi, inşaat mühendisliği olduğunu ilkkez duyduğum bir üniversiteden mezundu. Benim altını çizdiğim konu, kendini yetiştirmek isteyen kişilerin, bunu sahip olduğu imkanlar sınırında yapabileceğiydi. Bu imkanlarda dediğim gibi üniversiteye, hatta bulunduğu ile göre büyük farklılıklar gösterir. Aynı şekilde yabancı dil imkanı da. Buna dayanarak bir genelleme yapıyorum. Bu nedenle üniversite sadece isim olarak bir referans değil, mesleki gelişim açısından da önemli bir kriter bence. Elbette istisnalar var. Ama dediğim gibi, mühendisliğimizin temellerinin atıldığı üniversiteyi önemsiz sayamayız. Adı üstinde temel 🙂

   Konuyu yorumlayarak, pek çok aday ya da yeni meslektaşlarımızın kafasını kurcalayan bu konuda fikirlerinizi belirttiğiniz için tekrar teşekkürler, saygılar…

 6. Kaan dedi ki:

  ” Mezun olduğum üniversite önemli mi?” Bu soruya kendi deneyimlerim çerçevesinde cevap vermek istedim. Bence önemli, hem de çok önemli!

  YAZININ İLGİ ÇEKEN KISMI BU – SORU VE CEVAP VERİLEN SONRASINDA Kİ ÜNLEM.

  ÇOK ÖNEMLİ İLE BİTTİĞİ, İÇİN CEVAP VERME GEREĞİ DUYDUM. YAZININ GERİ KALAN KISMINI OKUMADIM BİLE. SEBEP İSE ŞU;

  MEZUN OLDUĞUN ÜNİVERSİTENİN HİÇ 1 ÖNEMİ YOK.

  ÖNEMLİ OLAN ÇALIŞTIĞIN KURUMA NE KADAR KAZANDIRDIĞIN.

  BUNUN İÇİN ÜNİVERSİTE OKUMAYA GEREK YOK.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim Kaan Bey.

   Öncelikle şunu söylemek isterim : İnsanın çevresine kazandırdıkları, kendi kazanmış oldukları ile doğru orantılıdır. Bu nedenle ” BUNUN İÇİN ÜNİVERSİTE OKUMAYA GEREK YOK. ” diyemezsiniz. Ne iş yaparsa yapsın, bence her insan eğitilmelidir. O işin ilmini öğrenmelidir. O meslek için yeterli olmalıdır. Söz konusu üniversite değil burada. Bize ıvır zıvır gelen işlerin bile Avrupa’da lisans eğitimi var. Bu nedenle sanırım geri kalmış bir toplumuz. Millet Ay’a çıkarken biz geriye sarıyoruz. Neyse konudan sapmayacağım. Eğer Türkiye’deki ceoların yüzde %70’inden fazlasının hangi üniversitelerden mezun olduğuna bakarsanız yazdıklarımın ( okumamış olsanız da ) istatiklere dönüşen halini görürsünüz. Bu da az önce söylediğim, kazandığın kadar kazandırırsın sözümü doğrulamaktadır. Ben sadece şu, bu üniversite kazandırır demiyorum, ancak somut veriler üzerinden konuşuyorum. Üniversite bir artıdır, iyi bir üniversite bir adım önde olmaktır. Eğer yazdıklarımı okursanız, düşüncelerimi daha ayrıntılı göreceksiniz. Neyse… Son olarak, ” ÇOK ÖNEMLİ İLE BİTTİĞİ, İÇİN CEVAP VERME GEREĞİ DUYDUM. YAZININ GERİ KALAN KISMINI OKUMADIM BİLE” bu yaptığınız saygısızlıktır. Lütfen bundan sonra birisine cevap verecekseniz öncelikle onun tüm söylediklerine sonuna kadar kulak veriniz. Size yanlış gelsin, saçma gelsin. Aksi takdirde saygısızlık yapmakla kalmazsınız yanlış konuşan da siz olursunuz. Bu yorumunuzda olduğu gibi. Karşınızdakinin söylediklerini bilmeden ne kadar anlamlı cevap verebilirsiniz ki ?

   İyi günler dilerim…

 7. melih dedi ki:

  Öncelikle yazınız için teşekkürler Aykut Bey ben lise son sınıf öğrencisiyim inşaat mühendisi olmayı istiyorum sizce hangi üniversite vizyonuyla ve mezunlarıyla daha ön planda şimdiden cevabınız için teşekkürler .

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Türkiye’de önde geleni hocaları, iş adamlarını yetistiren, yeni fikirlere, buluşlara imza atan vb. üniversiteleri araştırın sorunuza yanıt bulacaksınız. Yazımdaki Türk ceo profili de bir ipucudur. Başarılar dilerim.

 8. Gezgin dedi ki:

  Ben farklı bir sektörde olsam da bu konu hakkında yorum yapmak istiyorum. Makine mühedisiyim. Mezun olunan üniversitenin önemi gerçekten çok önemli. Yeni mezunsunuz adam sizi neden Ön görüşmeye çağıracak? Neye dayanarak çağıracak? İlk baktığı şey etiket. O üniversiteden etiket alınca sizin diliniz, sosyalliğiniz ve teknil bilginiz hakkında fikir sahibi olabilir. ve görüşmeye çağırılırsınız. Görüşmeye çağrıldığınızda artık saz ellinizde. Büyük kurumsal firmalara baktığımızda belirli üniversiteler devletini kurmuşlardır. Ford yıltız teknik mezunlarının elindeyken mercedes genelde itü ve yıldız teknik ağırlıklı mühendisleri var. Anakara’ya bakarsak savunma sanayi firmaları genelde odtü mezunu kullanıyor. Borusan mesela boğaziçi mezunlarını tercih ediyor. Bu yüzden tercih yaparken bölümün yanında üniversiteleri de değerlendirin. Başarılar…

 9. pınar dedi ki:

  ben 2.sınıf İNŞ. MÜHENDİSLİĞİ OKUYORUM. sizin sitenizi çok beğendim.yazınızı okudum ama dediğiniz gibi iş insanda bitiyor.Benim çevremde ki kişilerin çoğu çok yüksek yerlerden mezun ama inşaat mühendisliği adına bir şey bildikleri yok

 10. tecrübeli dedi ki:

  arkadaşlar ister kabul edin ister etmeyin yazıda belirtildiği gibi mezun olunan okul çok önemli ölüm ilanında dahi iyi okullardan biriyseniz onun ismi ilanda yer alıyor. Sonuçta iyi okul iyi puan demek iyi puanda processorunuzun kalitesine bağlı büyük oranda, yani zeka…
  Yurtdışından burs alırken bile bilkent boğaziçi ön planda neden kremanın kreması arkadaşlar o okullarda öğrenim görüyor… boğaziçi inşaattan mezun olmak ve diğerleri…

 11. arif dedi ki:

  odtü boğaziçi diyorsunuz ama gazi inş müh odtüden bi kaç sıra önde türkiyenin 3. en iyi fakültesi

  1. arif dedi ki:

   odtü yazmışım boğaziçinden bi kaç sıra önde 1. sıra odtü 3. sıra gazi geliyor inşaat mühendisliğinde

 12. barış h dedi ki:

  İTÜ inşaat müh. öğrencisiyim. Daha öncesinde önlisans okudum ve birkaç iş deneyimim de oldu. Çok istediğim işlere kabul edilmemek, verdiğin emeğin karşılığını alamaman ve parasal konulardaki davranışlarla ilgili şunu söylemek istiyorum; ne yazık ki ülkemizde her şey etiket ve torpil. Bu yüzden 43 yıl sonra bile İstanbul’un köprüsünü tamamen kendimiz yapamamaktayız.

 13. Onur dedi ki:

  eşit ağırlık öğrencisiyim ama inşaat mühendisliği düşünmeye başladım ve kazanabileceğim üniversiteler sınırlı.muhtemelen tekirdağ namık kemal , balıkesir ün. bu üniversitelere ya da aynı seviyede başka bir üniversiteye gidebilicem.sizce böyle bir karar almam ne kadar doğru olur ? Ve mezun olduktan sonra ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim ?

 14. Ali Can dedi ki:

  Merhabalar hocam yazılarınızı özenle okuyor ve teşekkür ediyorum. Benim kişisel bir sorum olacak . İş hayatında bulunan birisi olatak Karadeniz Teknik Üniversitesi mezunlarına bakış nedir ? 2. Sınıf öğrencisiyim bunu stajımda belki anlıycam ama yine de size sormak istedim . Kolay gelsin

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Benim aynı şantiyede çalştığım 2 KATÜ mezunu arkadaşım oldu, okuldan mıdır, karadeniz havasından mıdır bilemem 🙂 tabir-i caizse “cıva gibiler”di. Onları referans alarak iyi yetiştirildiğini düşünüyorum, teknik üniversite etiketi olması da iyi bir izlenim bırakıyor diye düşünüyorum

  2. Nur dedi ki:

   Aykut Özdemir’i ve değerli yazılarını yeni keşfetmeme rağmen burada bir KTÜ’lü görmek beni çok memnun etti. Yolunuz açık olsun!

 15. hamdi tursu dedi ki:

  cogu ust duzey firma ve kurumsal yer herzaman etikete bakar. sen kendini odtu mezunundan daha fazla gelistirmissindir, 7 dil biliyorsundur. Ama bunlar cogu firmanin insan kaynaklarinda senin cvne bakan adamin umurunda bile degil, direk bilgisayarada ilk yaptigi sey belli okullar harici yollanan cvleri cop kutusuna yollamak.

  toplumda biule odtu mezunu vay be lafini cok duymussunuzdur, bu toplumun yansimasidir aslinda.

 16. Atakan SEKİN dedi ki:

  aykut hocam ben yazılarınızın çoğunu okudum cidden çok yararlı yazılar ve yorumlarınız geleceğimiz için gerçekten önemli basamaklar benim size sormak istediğim hocam ben bu sene tercih yapacağım ve büyük ihtimal aksaray üniversitesi inşaat mühendisliğine gideceğim bölümden mezun olduktan sonra is bulma imkanım konusunda ve belirli üniversiteler yani itü odtü yıldız ve ege gibi üniversitelerin dışındaki diğer anadolu üniversitelerinde aranan özellik çalışma yılı gibi fikirler duydum size sormak istediğim bir çok şey var bana ulaşabileceğim bir hesap verirseniz çok sevirim lütfen yardımcı olun hocam tercihlerime 6 gün kaldı

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   iletişim formundan ulaşabilrsnz

 17. Seçkin dedi ki:

  Merhaba , öncelikle deneyimlerinizi ve bu tartışma platformunu açtığın için Teşşekkür ederim aykut bey.Benim sorum ise ; ben meslek lisesi inşaat teknolojisi , ön lisans inşaat teknolojisi mezunuyum ve babam inşaat sektöründe bende çocukluktan buyana inşaat sektöründe yetiştim ve bu sene dgs girdim ve derece yaptım şimdi bunları anlatmamın sebebi ise önümde 2 şık olması yıldız teknik üniversitesi mi yoksa akdeniz üniversitesini bu 2 üniversiteden birini tercih etmede kararsızım kararsızlığım ise şu sebeplerden ; hangi üniversitede okursam okuyayım memleketim antalayaya geri dönücem bu sebepten dolayı akdeniz üniversitesinde okuyup burda çevre edinip sektöre daha yakın olmam mı yoksa yıldız teknik üniversitesinde hocaları ile kendi kanıtlamış bir üneversitede mi devam edeyim.Bu soruyu size sormamın sebebi Cw baktım yıldız teknik mezunu olmanız orda okumuş birinin görüşleri benim için önemli cevapladığınız için şimdiden Teşşekkür ederim.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhaba

   tercihin ne yönde oldu bilmiyorum ama, zate memleketinde ailenden ve senden gelen bir çevre vardır, orda çalışırken genişlemeye devam edecektir, istanbul’da okuman diğer hepsini geçtim; hayat ufkunun genişlemesi açısından önemlidir diye düşünüyorum, akdenizde okusanda bence değişim programı ile yurtiçi veya yurtdışı farklı üniversitelerde 1 seneni geçirmeni tavsiye ederim.

   başarılar

 18. can yildirim dedi ki:

  Aykut Bey ve cevap yazan diger arkadaslarin hepsine selamlar;

  yaziya kesinlikle katiliyorum. Universiteler arasi kiyas ve kalite farklari; imkanlari ve okullari cok populer olan avrupa ve amerika da bile bariz olarak yapilirken, malum turkiye de bunu goz ardi etmek mumkun degildir. Gonul isterdeki guzel ulkemizde butun okullar oxford, berkeley ayarinda olsun:) Ancak is hayatinda bunun farkli ornekleride var. Mesela; prestijli bir ispanyol musavir firmada beraber calistigim muhendis bir buyugum vardi. Nigde Universitesi (kesinlikle kucumseme kotuleme amacim yoktur) mezunu olmasina ragmen Turkiye nin en iyi firmalarinda iyi pozisyonlarda calisma gecmisine sahipti. Ve bu saglam gecmis calisma referanslari sayesinde yurtdisinda ve turkiye de is yapan yabanci musavir firmalarda cok iyi sartlarda calismaktaydi. Acikcasi ogrendigimde baya sasirmistim. Verdigi cevap “Son 5-6 yildir onlar beni buluyor, ben seciyorum” idi. Ornek olarak ben de cukurova univ. mezunuyum. Klasman olarak tepelerde olmayan ama gayet saglam olan bir okuldan mezunum. Son 1.5 senedir Rusya da turkiyenin en buyuk firmalarindan birinde calisiyorum.(Isim vermiyorum, reklama gerek yok :P) Firmaya tamamen cv im sayesinde kabul aldim. Yani ozetle; okul kesinlikle ama kesinlikle cok buyuk bir arti ama guzel ve kaliteli projelerle edinilen calisma tecrubeleri de buyuk firmalarin ve iyi pozisyonlarin kapisini aralamaktadir. Yeterki uzmanlasmak istedigimiz departmani secip (saha, kalite kontrol, planlama, kesin hesap/hakedis, statik hesap/analiz, celik konstruksiyon vs..) en iyi olmaya calisalim. Saygilarimla,

 19. anil dedi ki:

  merhaba aykut abi bi sorum olacakti insaat muhendisligini tavsiye edermisniz?

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Aykutca kategorisinde mesleğin pek çok alanıyla ilgili olumlu olumsuz yazılarım oldu onları okumalısın, 2 cümle ile anlatılacak iş değil bu 🙂

Bir Cevap Yazın