Sponsor 48 0

Adli Sicil Kaydı Silinebilir Mi?

Adli sicil kaydının silinmesi için öncelikle sizin hakkınızda verilmiş olan mahkumiyet kararı infaz edilmiş olmalıdır. Sizin hakkında bir para cezası verilmiş olabilmektedir. Bu para cezasının ödenmiş olması gerekmektedir. Böylece adli sicil kaydı nasıl silinir konusunda sizin yapacağınız şey Ankara İstatistik Genel Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz. Bizzat dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.

Adli Sicil Kaydı Silinebilir mi?

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne dilekçeniz ulaştıktan sonra telefonla da bilgi alabilmektesiniz. Evrakınızın alındığına dair size de bilgi notu gönderilecektir. Sabıka kaydınızın silinmesi için adli para cezasının ödendiğine dair yerine getirme fişini ödendiğinizi dilekçenize ekleyeceksiniz. Örneğin Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne müracaat ettiniz. Orada genel kontroller yapıldıktan sonra da sabıka kaydınız silinecektir. Fakat bundan sonraki aşamada da sizin bu suç kayıtlarınız arşiv kayıtlarına alınacaktır.

Arşiv kaydından da silinebilmesi için birtakım koşullar ve süreler bulunmaktadır. Eğer ki sizin hakkınızdaki mahkeme kararından hak yoksunluğuna ilişkin karar var. Böyle olursa, bu durumda on beş sene sonra silinebilir. Bunun da gerekli koşulu bu olmaktadır. Örneğin; hak yoksunluklarına ilişkin sizin adınıza mahkeme karar verdi. Sizin hakkınızda karar veren mahkemeye müracaat edeceksiniz.

Siz memnu hakların iadesini isteyebilmektesiniz. Memnu hakların iadesini aldığınız tarihten itibaren 15 sene arşiv kaydında kalmaktadır. Memnu hakları iadesi kararları bu şekilde kalmaktadır. Fakat hakkınızda hak yoksunluklarına ilişkin bir karar yoktur. Örneğin; siz de sabıka kaydınızı sildirdiniz. Arşiv kaydınızın da silinmesini istemektesiniz. Müracaat edeceksiniz ve memnu hakları iadesi kararları alamadınız. Onu alamadıysanız bile 30 sene sonra arşiv kaydınız silinecektir.

Ceza Hukuku ve Güvenlik Soruşturması Davası

Ceza hukuku, Türk Hukuk sisteminin en önemlilerinden birisidir. Ankara ceza avukatı, ceza hukuku davalarında son derece titizlikle çalışmaktadır. Çünkü ceza hukuku, ileri bir uzmanlık gerektirecek bir hukuk dalı olmaktadır.

Güvenlik soruşturması davası gizlilik esasıyla yapılır. Kurum tarafından size yazılı Tebligat yapılmaktadır. Tebligat yapılmasından itibaren idare mahkemelerinde veya Danıştay’da dava açmanız gerekmektedir. 60 günlük süresi bulunmaktadır.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.


İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

Bir Cevap Yazın