Faydalı Bilgiler 15.540 9

Ahmet Çelikkollu – Öğrendiklerim

1991…..Mühendislik fakültesinden mezun oldum.

1992…..Okul bitince kimsenin kapıda bana iş vermek için beklemediğini ögrendim.

1993…..Askerlik yapmadan düzen kurulamayacagını ögrendim.

1994…..Askerliğin mühendislere göre olmadığını öğrendim.

1995…..Her Türk ün asker doğmadığını ögrendim(en azından ben asker doğmamışım.)

1996…..Torpil olmadan iyi bir iş sahibi olunamayacagını ögrendim.Torpilin bilgiden bile önemli olduğunu ögrendim.

1997…..Mesleki anlamda alçakgönüllü olmanın doğru olmadığını ögrendim.

1999…..Çalıştığım şirketi sahiplenmenin doğru olmadığını ögrendim.

2000…..Mühendisin aynı zamanda iyi bir ticaret erbabı olması gerektiğini ve paranın idealistlikten önemli olduğunu ögrendim.

2001…..Çok iyi statik bilmenin çok para kazanmak anlamına gelmediğini ve aç karnına proje yapılamadığını ögrendim.

2002…..Ticaret bilmeyen mühendisin devlet memuru olması gerektiğini ögrendim.

2004…..Kamuda siyasetin heryere girdiğini öğrendim.

2006…..Siyasetin oldğu yerde, ehil sahiplerinin işin başında olamayacagını ögrendim.

2008…..Herkesin yerinin doldurulabilecegini, kimsenin vazgeçilmez olmadığını öğrendim.

2009…..Evlat sevgisin herşeyden önde geldiğini ögrendim.

2010…..Yalakalığın gücünü öğrendim.

2012…..Mühendislerden çok iyi dostlar olmayacagını ögrendim.

2014…..Öğrenmeye devam ediyorum…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (AĞUSTOS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

“Ahmet Çelikkollu – Öğrendiklerim” üzerine 9 yorum

 1. mesut dedi ki:

  Ahmet Bey,

  Ben de mesleğini seven, her fırsatta okuyup çalışan, ama aynı nedenlerden ötürü kamuya girmiş bir mühendisim. Keşke sizinle aynı dairede çalışsaydık. Emin olun sürekli soru sorardım size :)

 2. slcn dedi ki:

  merhabalar..konu belki size çok saçma gelecek belkide cevaplamaacaksınız..ama yardımınıza ihtiyacım var.ben okb hastasıyım yani anlayacağınız takıntı ve korku hastası..uzun süre ilaç tedavisi ve psikologlarla görüştüm..ne alak diyeceksiniz bunu yazıyor takıntım şu sürekli ev çökecek,balkon çökecek,tuvaleti banyoyu yıkayınca su betonu yıpratır çökermi,tesisat duvarın içinden geçiyor o içerderden su sızdırır fark etmeyip kötü bişey olursa yada bi ev tadilat görüyo uıstalar bilmeden ana betona zarar verirse kırarsa,bi yeri kırıp geri çimento döktüklerinde o beton tutarmı fayanslar dolaplar alığımız eşyaalar evde sabit duruyo acaba aşırı ağır olduğu için yere basıçtan çökermi..mesela evin balkonu klasik balkon orda annemin buzluğu var ayrı olarak içi kışlık dolu balkonun uç kısımlarında direkler olmadığı için yada her neyse adı onlar olmadığı için acab balkon eğilir ve çöekrmi diye aşırı korkuyorum..balkona bişey koyamıyorum örneğim eğim vermiş mesela gidere orası eğri duruyo banyo tuvalet balkon her neyse sanıyorumki ana beton eğri oraya az beton atmışlar ya çökerse defalrca anlattı ailem başkaları altındaki malzemeyi ince çeker eğim vermek iiçn betonu az atamaz diye ama ikna olmadım..balkon özellikle desteksiz olduğu için sürekli eğilip çökecek sanıyorum..eşyaları duvalra çok yaklaştıramıyorum duvara yük oluyo dibine yükü veriyor diye..evler zman geçtikçe malzemeler yıpranıyor diye boyalar falan kalktığı zaman yada çatlak olduğu zaman ev binalar çökecek sanıyorum..bvalkona daha az ince beton atıyolar diye düşünüyorum.anlayacağınız bu konularda çok sıkıntılıyım bi mühendisle görüşmek istedim ancak tanıdıklara sordum ama onlarıda rezil etmemek için sormadım iki senedir böyleyim..sonunda yazmaya karar verdim.
  tabiki bunların hiçbirini sizden ii bilemem işin mühendisi sizsiniz. saygısızlıkta etmek istemem ama bu konuda takıntılarım ve korkularım yüzümden bunları düşünüyorum lütfen bana yardım edin..söyleyeceğiniz şeyler belki benim hastalığımı atlatmama yardımcı olacak teşekkürler

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhabalar

   sizi rahatlatacak şeyler söylemek isterdim ama burda çok zor :) sizi rahatlatacak olan inşaat mühendisi değil doktorlar elbette.

   yine de birşeyler yazmak istedim. inşaat işleri tarihi çok eskiye dayanır, barınma ihtiyacından doğmuştur. önce kayalar delinerek, ağaçlar kesilip bir takım barınaklar yapılarak başlammoştır ve günümüze kadar gelmiştir. o zamanlardan günümüzde yapılan köprüler, gökdelenler, yüzer havaalanları, denizaltı tünelleri.. ve 100 yıl belki 500 yıl sonar yapılacak, ama projeleri için şuan fikir yürütülen, uzayda robotlarla inşaatlar :) yani ciddi bir gelişme sözkonusu.

   tüm bu gelişmeler mühendislik zekasıyla olmuştur. zamanında hayal dahi edilemeyecek yapılar şuan ayakta duruyor, bir gökdelenin tepesi bazen sizi alıp uçuaracak rüzgar etkisine maruz kalıyor, marmarayın üstünde belkide milyonlarca ton su ağırlıgı var, boğaz köprüsünden geçerken dikkat edin(eğer istanbuldaysanız) nasıl sallanıyor… bunlar hep hesaplanmış kitaplanmıştır ve yapı ona göre inşaa edilmiştir. bir yapı deprem yönetmeliğinie göre, proje ve imalat olarak hatasız yapıldıysa korkmamak gerekir. Çünkü orda mühendislik hesap kitapları vardır, kurallar vardır, rastgele yapılmıyor bazı şeyler. Sizin bahsettiğiniz bütük irili ufaklı yükler hesap ediliyor, hatta fazlasıyla ediliyor. Yani öyle ev eşyasındani kalabalıktan vs. birşey olmaz :) desteksiz balkon dediğiniz yapı literatüründe “konsol” olarak adlandırılıyor ve konsollarda ona göre çözüm yapılıyor, ıslak hacimlerde, bina çevresinde vs. taşıyıcı sistemi korumak için su izolasyonu yapılıyor, öyle balkon yıkamayla çökmez yani, eğim ihtiyaç gereği yapılır banyoda vs. su gidere aksın diye gibi mesela, az beton atıldıgından değil yani, vsvsvs. yani içiniz rahat olsun, bunlar çok lüzumsuz takıntılar ve dediğim gibi siz doktor tedavinize devam edin :) geçmiş olsun diyorum, sağlıcakla kalın

   1. slcn dedi ki:

    çok teşekkür ederim…:)

 3. Şükrü zor dedi ki:

  Merhaba benim zonguldak ereğli de bir cafem var kafede çok kolon ve kiriş olduğu için rahat kullanamıyorum bu kirişler ufaltmak yada azaltmak mümkünmü dur rica etsem cevaplarmisiniz

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   böyle yorumla olmaz ki bu iş, proje değişikliğine gidilip ilave taşıyıcılar, güçlendirmeler vs. yapılabilir belki, bir inşaat mühendisi ile anlaşıp profesyonel destek almanız lazım.

 4. FATİH AYAZOĞLU dedi ki:

  Selam.Evlat sevgisi her şeyden önce gelmz.Allah sevgisi her şeyden önce gelir.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Ne boş bir yorum ya.
   En büyük Fenerbahçe değil, Allah’tır.
   En sevdiğim şey lahmacun değildir. Ondan önce Allah var.
   En çok korktuğum şey hamam böceği de değil, Allah var yahu.
   vs.vs.vs

   bu mu senin din anlayışın? her lafı *tüden anlamaya, her muhabbette Allahçılık yapmaya ne kadar meraklı bu millet ya. Adam onu mu kastetmiş. Nerenle okudun da nerenden anladın “Evlat sevgisi Allah’tan önce gelir” çıkarımını nasıl yaptın ?
   sen bu zihniyet ile nasıl yaşayabiliyorsun anlayamıyorum, çok zor abi. “Allah” yardımcın olsun.

 5. Eskişehirli dedi ki:

  Merhaba Eskişehir/Odunpazarı’nda ikamet ettiğim 18 yıllık, 7 katlı binanın 1. katında kirişin hemen altında kılcal çatlak vardı. Boyacıya alçı ile kapattırdım ancak 2 sene sonra çatlak yeniden ortaya çıktı. Zemin etüdüdünü daha önce yaptırmışlar sağlam çıkmış. Sebebi ne olabilir?

Bir Cevap Yazın