İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mimarlık
  3. Binanın Akustik Performansını mı Merak Ediyorsun ? Uzman Akustik Yanında…

Binanın Akustik Performansını mı Merak Ediyorsun ? Uzman Akustik Yanında…

akustik rapor


Gürültünün fizyolojik ve psikolojik etkilerinin minimize edilmesi adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilan edilen “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” uyarınca ilk kez yapı ruhsatı alacak binalar ile tadilat yapılacak binaların temin etmesi gereken bir belge haline gelen akustik raporda Uzman Akustik olarak sektörel tecrübesi ve yetkinliği ile ön plana çıkan akustik uzmanlarımız, yapı çözümlerinde sahip olduğumuz çok yönlü bakış açımız ve geniş hizmet ağımız ile profesyonel çözümler üreterek fark yaratıyoruz.

 

Akustik raporda hangi detaylar yer alır ? 

Akustik raporun temel hedefi; binanın akustik performansını tespit ederek bu performansın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilan edilen performans sınırları içerisinde yer alıp almadığını sorgulamaktır. 

 

Eğer binanın akustik performansı belirlenen sınırlar içerisinde yer almıyorsa bu kez gündeme akustik proje yani ölçüm değil çözüm üretme süreci gelir. 

 

Akustik raporda binayla ilgili yer alan detaylar

 

  • Binanın yaşı
  • Binanın konumu
  • Binanın mimari projesi
  • Binanın iç ve dış yapı elemanları

 

olarak sıralanabilir. 

 

İçerisinde barındırdığı detaylardan da anlaşılacağı üzere akustik rapor, binanın genel perspektifini ve yapı elemanlarının akustik performans üzerindeki etkisini ortaya koyan bir belgedir. 

uzman akustik

Akustik rapor hangi yapılar için zorunludur ? 

Akustik raporun kapsamı, hedefi ve bilumum detaylarının yer aldığı Yönetmeliğin 5. maddesinde raporun hangi binalar için zorunlu olduğu şu şekilde açıklanmıştır : 

 

“Ruhsata tabi yapılardan altıncı fıkra haricindekiler için (a-Bir bodrum katı ve çatı arası hariç yediden fazla katlı konutlar, toplam inşaat alanı 2.000 metrekareyi geçen ikiden fazla katlı konut dışı binalar, EK-2 Tablo 2.1’de verilen bina işlevlerinden birden fazlasını içeren binalar, konser ve dinleme salonları gibi özel akustik tasarım gerektiren kullanımları içeren binalar ve b- A veya B akustik performans sınıfını hedefleyen binalar.)“

 

Siz de binanızın Yönetmelikte ilan edilen kapsama dahil olup olmadığı sorusunun yanıtını arıyor ya da binanızın akustik performansında iyileştirme yapılması gereken noktaları tespit etmek istiyorsanız tek yapmanız gereken Uzman Akustik ile hemen iletişime geçmek ! 

Akustik raporda neden Uzman Akustik ? 

Hizmet yelpazesi içerisinde akustik raporun yanında akustik proje ve gürültü ölçümünün de yer aldığı Uzman Akustik, yapılardaki iyileştirmelere dair birçok farklı disipline sahip olması ile binanızın akustik performansı üzerinde etki sahibi olan temel ve yanal faktörlerin tümüne hakimdir ve bu durumun doğal bir sonucu olan yapınızın akustik performansını ve bu performansta iyileştirme yapılması gereken noktaları eksiksiz bir şekilde tespit eder.

 

Uzman Akustiğin akustik raporda fark yarattığı bir diğer nokta ise; sertifika sahibi akustik uzmanlarının süreç yönetimindeki başarısıdır ve bu başarının arkasında yatan hiç şüphesiz eksiksiz bir teknik bilgi ve birikim ile sektörel tecrübedir. 

 

Tüm bunlara baktığımızda; Uzman Akustiğin gerek insan kaynakları kalitesi gerekse de bina akustik performansının analiz edilmesi ve iyileştirilerek gürültünün insan hayatındaki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması noktasındaki tecrübesi ile sektörde hizmet veren firmalar içerisinde farklı bir konuma ve üstün hizmet standartlarına sahip olduğunun altını kalın çizgilerle çizmemiz gerekir. 

 

Kaynak : https://uzmanakustik.com/akustik-rapor

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap