Sponsor 35 0

Kurların Yükselmesi İnşaat Sektörünü Etkilemeye Devam Ediyor

Türkiye son dönemde dünyanın yaşadığı ekonomik krizi iyice hissetmeye başladı. Dünya genel olarak krize girerken özellikle Corona sonrası ülkemizde bazı sektörlerdeki sıkıntılar da iyice derinleşti. Ülkemizin temel yapılarından biri olan inşaat sektöründe son dönemde kısa süreli bir ferahlama olsa da artan maliyetler ve günlük yaşamın zorluğu sektörü yine etkisi altına aldı.

İnşaat Sektörü Destek Bekliyor

Firmalar özellikle son birkaç aydır bankaların ve hükümetin desteği ile çıkarılan düşük faizli kredilerle ortam biraz hareketlenirken Eylül ayı ile birlikte salgının artması sonrası hem insanlar tedirgin oldu. Hem de kredilerin yükselmesi yine sektörü sarstı. Hal böyle olunca hükümetin işçiye desteği devam ederken firmalar adım atarken daha dikkatli olmaya başladı.

Virüs Alıcıları Kararsız Kıldı

Özellikle özel sektörde çalışan yatırımcı dediğimiz kesim corona salgınının yeniden yükselmesi sonrası gelecek kaygısı ile yatırımdan geri durmaya başladı. Devletin firma ve çalışanlara ödenek destekleri devam ederken Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarındaki mevsim geçişlerinin korona salgınını artıracağı endişesi insanları tedirgin ederken harcama noktasında da hareketsiz bırakmaya devam ediyor.

2019 ve 2020 Yılı Müteahhitlere Yaramadı

Bina-İnşaat-Oyunu-1 Kurların Yükselmesi İnşaat Sektörünü Etkilemeye Devam Ediyor

Ülkemizde dünya çapındaki kriz ve bu krizin ülkemize yansıması olarak ortaya çıkan inşaat malzeme artışları müteahhitleri zora soktu. Özellikle mal sahipleri ile yapılan anlaşmalar sonrası halen projeye başlayamayanlar sonrasında işe başlayıp bekletenler gibi bir sürü mağduriyet doldu. Bu alanda görüşlerine başvurduğumuz Av. Erkan Behçet Arıkan şunları söyledi. “Son iki yıldır dünyanın krizi ülkemizin en büyük ticari ve insanların çalışma sahası olan inşaatı da derinden etkiledi. Bir çok sıkıntı ve mağduriyet ortaya çıktı. Topraktan veren, eski binasını yıktırıp yenisini bekleyen, proje bitirip satışta zorlanan gibi bir çok hem mal sahipleri nezdinde hem de yapan tarafta olan müteahhit noktasında sıkıntılar çok fazla” devletimiz bu alanda her türlü desteği vermesine rağmen dünyanın sıkıntıları bu sektörü de etkilemeye devam ediyor.

Mal Sahipleri İle Müteahhitler Davalık Oluyor

Arıkan Hukuk Bürosu Kurucu Avukatı Erkan Behçet Arıkan, süreçte yaşanan sıkıntılar artık mahkemelere taşınmaya başladı. Gayrimenkul avukat noktasında mağdur olduğunu düşünen her kesimin arayışı ve emlak noktasında yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmak için açılan ve açılmaya devam eden davalar mevcut. Öncelikle gayrimenkul ve emlak avukatlığı hizmeti veren bir ofis olarak kişilere tavsiyemiz empati kurarak hukuki süreçlerde yol almalarıdır. Ancak kriz ve salgın gibi durumları da bahane ederek sorumluluklarını getirmeyen kişilere karşı da hakların gayrimenkul hukuku nezdinde korunması şattır.

Sektör 2021 Haziran’ı Bekliyor

İnşaat sektöründe yeniden canlanma ve hareketlilik noktasında sektörün önde gelenlerinin beklentisi ise bu yıl tamamlanıp yaz başı itibari ile her şeyin düzeleceği beklentisi yüksek. Zira salgından ötürü bu kış sektörün duraksayacağı ve bahar sonrası hem satış hem de yeni projelerin yükseleceği beklentisi mevcut.

Kaynak: https://www.arikanavukatlik.com/gayrimenkul-ve-emlak-avukati

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

Bir Cevap Yazın

kiralık jeneratör