İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Bilgileri
  3. Otopark Çizgileri ve İşaretçileri Standartları Nelerdir?

Otopark Çizgileri ve İşaretçileri Standartları Nelerdir?

featured


Otoparklar günlük hayatımızın her alanında kullandığımız, aracımızı güvenli bir şekilde park etmemizi sağlayan alanlardır. Otoparklar insan hayatını bu kadar kolaylaştırması dolayısıyla insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu tercih otopark içinde oldukça yoğun insan ve araç trafiği oluşturmakta ve yapılan dikkatsizlikler yüzünden gerçekleşen kazalarda maddi ve hayati kayıplar ortaya çıkmaktadır. Otoparklarda oluşan bu kazalar yüzünden otoparklarda bir çok standart belirlenmiştir. Bu standartların en başında otopark çizgileri ve işaretçiler gelmektedir. Bu yazımızda otopark çizgileri uygulamaları için standartları ve işaretçilerin nasıl kullanıldığını anlatacağız.

Otopark çizgileri ve işaretçilerinin kullanımında ulusal ve uluslararası birçok standart bulunmaktadır. Bu standartlar ülkemizde otopark çizgileri yönetmeliği ile belirlenmiştir. Yönetmelik ile belirlenmiş bu standartları otopark çizgileri ölçüleri standartları ve otopark işaretçileri standartları gibi kategorilere ayırmaktayız.

Otopark Çizgileri Ölçüleri Standartları

Otoparklarda kullanılan çoğunluk ile sarı renk ile çizilmiş çizgilere otopark çizgileri demekteyiz. Bu çizgiler otopark içinde araçların daha düzgün park etmelerini sağlamakta ve otopark içindeki trafiği düzenlemektedir. Bu çizgiler araç park çizgileri ve otopark içi şerit çizgileri gibi farklı bölümlerde incelenebilir.

Araç Park Çizgileri Ölçüleri

Araç park çizgileri ölçüleri araçların ölçülerine göre değişmektedir. Ancak standart olarak belirlenmiş ölçüler en az 2,3 metre genişliğinde ve 4,5m uzunluğunda, maksimum 3 metre genişliğinde ve 5 metre uzunluğundadır. Verilen bu ölçüler daha önce de bahsettiğimiz gibi, araçların ölçülerine ve otoparkın kullanım alanına göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak daha çok uzun araçların park ettiği yerlerde araç park yeri uzunluğu uzun olarak çizilmektedir. Bu çizgilerin kalınlıkları da 15 cm ve 20 cm arasında çizilmelidir.

Otopark İşaretçileri Standartları

Otoparklarda sürücünün dikkatli olması gereken bölümlerde kullanılan işaretlere otopark işaretçileri denmektedir. Bu işaretçiler önemli hususları sürücülere, sürücülerin dikkatlerini çekerek göstermektedirler. Bu işaretler çıkış işaretleri, otopark içi yön işareti, acil çıkış işareti, engelli ve elektrikli araç işareti, azami hız sınırı işareti, park yapılmaz işareti gibi işaretlerdir. Bu işaretler sürücülerin rahatlıkla görebileceği alanlara asılmalıdır. Sürücülerin rahatlıkla görebileceği alanlar, araçlara göre farklılıklar gösterse de genellikle bu işaretlerin 140 cm ve üzeri yüksekliklere asılması yeterlidir.

Otopark çizgileri standartları, otoparklarda yaşanacak herhangi bir kazanın can kaybına yol açacağı için çok iyi bir şekilde bilinmesi gerekir. Bu uygulamayı yapan kişi veya firma alanına hakim ve tecrübeli olmalıdır. Otopark çizgisi konusunda daha sorularınız veya daha detaylı bir bilgiye ihtiyacınız bulunuyorsa https://www.ermtrafik.com adresli ERM Trafik firmasının websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap