İlginizi Çekebilir
fittings
  1. Ana Sayfa
  2. Sponsor İçerikleri
  3. Solar İnverterlerin Kullanım Alanları

Solar İnverterlerin Kullanım Alanları

featured


Solar invertör ya da FV inverter adı verilen sistem, bir elektrik türünü ifade eder. Elektriksel olan bir güç dönüştürme aracı olarak bilinmekte olan invertör, çevirici veya güç dönüştürücü şeklide de ifade edilir. İnvertörler, herhangi bir DC yapılı ya da doğru akım ile kaynaktan almış olduğu gerilimi işler, değişken ya da sabit genlik veya frekanslı olan AC gerilimi elde edebilmek amacı için kullanılacak olan güç elektroniği devrelerine denir. Daha açık ifade ile inverter, güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemleri içerisinde güneş panellerinin üretmiş olduğu enerjiyi iki yüz yirmi volt ya da üç yüz seksen volt kullanmaya yardımcı olan cihazlardır.

 

 Solar İnverter Nedir?

Güneş panelleri DC gerilim ya da doğru Akım üretebilen bir sistemdir. Üretilmiş olan bu enerji evlerde, iş yerlerinde kullanabilmek amacı ile AC ya da alternatif akım adı verilen akıma dönüştürülmesini sağlar. İnverterlerin görevi bu şekilde olur.

 İnverterlerin Kullanım Amacı Nedir?

Genel olarak bakıldığında solar inverter ve kullanımı büyük bir alanda kullanım imkanına sahiptir. İnvertörün kullanımının temel amacı; sistemde yer alan kesintileri, dengesizlikleri harmonikleri, dalgalanmaları ve benzeri sıkıntıların engellenerek sistemin çok daha etkin ve verimli bir biçimde çalışmasını sağlar. Bu sebepten dolayı da çeşitli avantaj sağlar.

 

 Solar İnverter Özellikleri Nelerdir?

Şebekeden gelmiş olan gerilim dalgalanmalarının, piklerin, fitre devresinden geçmesini sağlayarak temizleyen solar invertör cihazları bu unsurlardan kaynaklı olan motorların mekanik aksam zararlarını azaltır; bu parçaların tamirinin, bakım masraflarının en aza indirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ömürlerini de uzatır. Solar invertörler reaktif enerjiyi azaltma işlevi sayesinde çok daha fazla tasarruf sağlanmasına olanak tanır.

 Solar İnverter Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Elektriksel bir biçimde güç dönüştürebilme elemanı şeklinde tanımlanan solar invertörler, güç dönüştürücü veya evirici olarak, çağımızda bilgisayarlarda kullanılmaya uygun olan küçük güç kaynakları üzerinden elektrik dağıtım mekanizmalarına güç veren oldukça büyük sistemlere kadar pek çok farklı alanda kullanılır. İnvertörler ile aydınlatma lambaları, televizyonlar, matkaplar, bilgisayarlar, elektrikli süpürgeler gibi elektronik aletler içerisinde sıklıkla kullanılır. Özellikle hassas bir ölçümü gerekli kılan işlerde kullanılabilen ölçüm araçlarında solar invertörlerin kullanımı yaygındır.

Enerji alanına bakıldığında ise invertörler, güneş ve rüzgar gibi kesikli olan ve değişken bir üretim yapabilen yenilenebilir enerji santralleri içerisinde dengeli, kesintisiz ve çok daha nitelikli bir enerjinin üretilebilmesini sağlamak amacı ile kullanılır. Bununla beraber, akü gibi enerjinin depolanmasını sağlayan sistemlerden enerjinin çekilebilmesini sağlamak için yine invertörlerin kullanılması tercih edilir.

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap