Anasayfa » İnşaat Tarihi » Dünya’nın ilk İnşaat Şirketi

Dünya’nın ilk İnşaat Şirketi

29 Mart 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  2 Yorum  |  7.146 kez okundu

Bu yazımda Dünya’nın ilk inşaat şirketinden bahsedeceğim. Birgün düşündüm ve acaba ” hangisi ? ” diye bir soru sordum kendime. Hemen bu sorumu ” google amca” ya yönelttim ve araştırma yaptım. Karşıma bir gazete ilanı hakkında bazı bilgiler çıktı.  Aris’s Mirmingham Gazette  adlı gazetenin 13 Temmuz 1778 tarihli sayısında bir inşaat şirketinin varlığından bahsedilmektedir. İlan ise şu şekilde:

“Bu ayın 22′sinde (çarşamba günü), Snow Hill’deki Golden Cross’ta akşam saat yedi ile dokuz arasında bir inşaat şirketinin üç hissesi,
açık artırma yoluyla satışa çıkarılacaktır.

 

Bu ilana göre, dünyanın en eski inşaat firması 1700’lü yıllarda varlığını gösteriyordu. Yazının devamında ise 3 Ocak 1831 yılında üç ingiliz göçmen tarafından Philadelphia’da  kurulan ABD nin ilk inşaat şirketi olan “Oxford Provident Building Association” anlatılıyordu. ( kaynak : www.dunyaninilkleri.com)

Bu yazıyı okuduktan sonra uzun zaman geçti ve Sabah gazetesinde çok şaşırtıcı bir haber ile karşılaştım. Haber Dünya’nın en eski şirketini anlatıyordu. M.s  578 yılında kurulan bu şirketin bir diğer özelliği inşaat sektöründe faaaliyet göstermesi. Yani bu şirket,  Dünya’nın ilk inşaat şirketidir. adındaki 1400 yıllık geçmişe sahip Japon inşaat şirketi 16. yy dan kalma ünlü Osaka Kalesi‘nin inşaatını gerçekleştiren şirkettir.  Günümüzde geleneksel japon evleri ve dinsel amaçlı kullanılan binalar inşaa ediyor. Şirket hakkında daha fazla bilgi almak için Wikipedia’yı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

2 Yorum »

 • Erdal dedi ki:

  Kardesim verdigin bilgiler icin tesekkurler Turkiye’deki ilk insaat firmasi hangisidir?

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
  • Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Aslında bu konuyu açmadan önceki araştırma amacım da tam olarak oydu. Ancak Türkiye’deki ilk inşaat şirketi hakkında net bilgi yok. Çok köklü firmaların tarihini araştırdım 1950 lere falan dayanıyor tarihi ama kesin olarak ilk Türk inşaat şirketi şudur diyemiyoruz.

   GD Star Rating
   loading...
   GD Star Rating
   loading...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>