İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sponsor İçerikleri
  3. Kütahya’da Butik Konut Projelerine İlgi Artıyor

Kütahya’da Butik Konut Projelerine İlgi Artıyor

featured


Son aylarda Covid 19 virüsü pandemisinin etkileriyle durgunlaşan inşaat projelerinde butik inşaat çalışmalarının yükselişe geçtiğini görüyoruz.

 

Kütahya ZA Yapı İnşaat şirketinden İnşaat Mühendisi Emirhan Aydın ile Kütahya’da inşaat projeleri konusunda görüştük. Son dönemde artış gösteren butik inşaat uygulamalarında ilk tercih olan ZA Yapı’nın deneyimiyle sektörün dinamiklerini yakından inceledik.

 

Butik inşaat dendiğinde ne anlamalıyız?

 

Butik inşaat, toplu konut projelerinden bağımsız olarak yaptığımız yapılar oluyor. Yani nispeten daha küçük yapılar; müstakil konutlar, çok katlı apartman ya da iş yeri inşaatları şeklinde uygulanan projeler bu şekilde adlandırılıyor. Nispeten kalabalıktan uzak ancak kendi sosyal imkanlarıyla yeterli olan projeler de diyebiliriz. Özellikle Covid 19’un etkisiyle halkta bu yönde bir eğilim var.

 

Bu yıl nerelerde projeleriniz var?

 

Kafeler Caddesi’nde 7 katlı bir projemiz var. Bu bölge çok işlek olduğu için; hem yüksek kira getirisi nedeniyle hem de merkezi konum olması nedeniyle tercih edilebilirliği fazla. Ayrıca Kütahya’nın en işlek caddesi olan Atatürk Bulvarı’nda bir başka projemiz var. Covid 19 salgını nedeniyle kalabalıktan uzak butik projelere yönelik de çalışmalarımız var.

 

Peki  işleriniz için Covid 19’un olumsuz etkisi oldu mu?

 

Projelerimiz genel olarak devam ediyor. Ancak salgın nedeniyle tüm dünya genelinde yaşanan belirsizlikler Kütahya’da inşaat projeleri üzerinde de etkili oldu. Kredi kullanımındaki problemler ya da yatırımcıların bekleme sürecine geçmesi en önemli sebep. Var olan projelerimiz devam ediyor ancak büyük çaplı konut projeleri bekleyişte.

 

11 Mayıs itibariyle birçok iş yeri açılacak. İnşaat sektöründe de canlanma olacağını düşünüyor musunuz?

 

Açıkçası bir kaç ay daha bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü hayatın olağan akışı; olağan dışı şekilde işleyeceği için belirsizlikler de sürecektir. İnşaat malzemesi sektöründe özellikle sipariş iptallerinin %85’lere ulaşması virüsün etkisi geçse bile toparlanma sürecini uzatacaktır.

 

Covid 19 etkisi 2020 yılının tamamını etkiler mi?

 

Covid 19’un etkisi 2020 yılının genelini olumsuz etkileyecek. Çünkü toparlanmalar ve diğer hususlar konusunda bu yılın bitmesini kesin olacak bekleyeceğimizi düşünüyorum. İyileşme yaz aylarında başlasa da biz sektör olarak bunu 2021 yılında görmeye başlayacağız. Dünya genelinde %4’ün üzerinde bir ekonomik küçülme bekleniyor. Bu yüzden yılın tamamında; Kütahya’da inşaat projeleri gibi tüm dünyadaki inşaat projeleri de etkilenecektir.

 

ZA Yapı olarak neler yapıyorsunuz? Bu süreçte farklı fikirleriniz oluştu mu?

 

ZA Yapı olarak ilerleyen yıllarda müstakil konut yapılandırmasına daha eğilimli olacağımızı düşünüyorum. Bu yüzden yeni projelerimizde öznel ve butik çalışmaları hedefleyeceğiz. Yaşam alanlarının daha özel olmasını isteyen insanlar şimdiden bu tür taleplerle geliyor. Sürecin tamamı bittiğinde bizim sektörümüzde de bazı dengeler değişecektir. Bizim de bu doğrultuda yeni projelerimizde güzel fikirlerimiz var.

 

Sektörle ilgili ciddi kriz beklentileri var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Kriz zaten şu an var. Ama fark edilmesi uzun zaman alabilir. Bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı olmasa da dünyayı etkileyen bir gerçek var. Bunun önüne geçemesek de toparlanma sürecini değerlendirebiliriz. Daha büyük projeler yerine butik çalışmalara hız vermek bu yüzden önemli. Sürdürülebilirliği sağlamak için mutlaka projeleri çeşitlendirmek gerekir. Sektör aslında o kadar da umutsuz değil!

 

Ne açıdan umut var?

 

Herkes karantinada olduğu için tadilat ve dekorasyon işleri başta olmak üzere birçok konuda atılım yapıldı. Yarım kalan inşaatlar, yenilenen projeler gibi çeşitli çalışmalar devam ediyor. Bu yüzden o kadar da olumsuz düşünmemek lazım. Bizim açımızdan bakarsak da; başarılı sonuçlar beklediğimiz projelerimiz var. Satışların artacağını düşünüyorum. Özellikle butik projelere çok yoğun ilgi var. İlginin karşılığını da en iyi şekilde göreceğimiz dönem yaz aylarının sonları olacak.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap