1. Ana Sayfa
  2. Sponsor İçerikleri
  3. Su İzolasyonunun Önemini Göz Ardı Etmeyin

Su İzolasyonunun Önemini Göz Ardı Etmeyin

featured


Yapıların uzun yıllar boyunca sağlamlığını ve değerini koruması ancak yapının iyi tasarlanmış olması, iç ve dış etkenlerden doğru şekilde korunmasıyla mümkün olabilir. Yapıların iç ve dış etkenlerden doğru biçimde korunması ile yalıtım ile gerçekleşir. Yalıtım uygulamaları ile yapı bileşenlerinin ve binaların taşıyıcı sistemlerinin su, iklim koşulları, kar, yağmur gibi yağışlardan ve benzeri iç ve dış etkenlerden korunması yoluyla kullanım amacına en uygun sağlık ve konfor şartlarının yapı içerisinde hüküm sürmesi hedeflenir. Yapı içerisinde konforlu yaşam koşullarını oluşturulması insan sağlığı için son derece önemli olduğu gibi yapının diş etkenlere karşı korunması da aynı derecede öneme sahiptir.

 

Yapıların ömrünü ve dayanıklılığını olumsuz yönden etkileyen en büyük tehdidin su olduğu kabul edilir.  Su yapıya sızarak yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıların korozyona uğramasına, yük taşıma kapasitesinde ciddi miktarda düşmeler meydana gelmesine, betonun bütünlüğünün bozulmasına bundan dolayı da çatlakların ve kırılmaların oluşmasına yol açabilir. Bununla birlikte insan sağlığı için son derece zararlı olduğu bilinen mantar, küf ve buna benzer organik maddelerin oluşması durumuyla da karşı karşıya kalınabilir.

 

Yapılar; kar, yağmur gibi yağışlar, toprağın emdiği yağış ve kullanma suları, toprağın nemi, tuvalet, banyo gibi ıslak hacimlerdeki su kullanımı, yapının inşa edilmiş olduğu zeminde bulunan basınçlı ya da basınçsız yer altı suları dolayısıyla suya maruz kalabilir. Suyun bu yollar aracılığıyla yapıyı tehdit etmesi engellenemese de yapılara girmesi yalıtım uygulamalarıyla önlenebilir.

 

Su İzolasyon Malzemelerinde Protan Standartları Yükseltiyor

 

Su izolasyon çalışmalarının en yüksek verimi sağlayabilmesi için su izolasyon çalışmalarının doğru su yalıtım malzemelerinin kullanılmasıyla yapılması gerekir. Bunun için de su izolasyon malzemeleri seçilirken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır. Seçilen su izolasyon malzemelerinin en yüksek kalitede ve uygulamanın yapılacağı alanın özelliklerine uygun olması gerekir. Su izolasyon malzemeleri kullanım alanına göre değişiklik gösterdiğinden her malzemenin her uygulama alanında en doğru ve etkili performansı sergilemesi söz konusu olmaz. Özellikle mutfak, banyo ve balkon gibi ıslak zeminler su izolasyon uygulamalarının titizlikle yapılması gereken alanların başında gelir.

 

Farklı ihtiyaçlara yönelik olarak yenilikçi ve ileri teknoloji ürünü çözümleri ile dikkat çeken Protan Turkey, yenilikçi çatı kaplama ve depolama çözümleri sunmak için teknik tekstiller ve havalandırma sistemleri üretir. Aynı zamanda Protan Turkey en etkili su izolasyon çalışmalarının yapılması için en yüksek kalitede ve geniş bir yelpazede üretilmiş ürünlerini piyasaya sunar.

 

Protan Sektörde Çıtayı Yükselten Marka Olarak Kabul Ediliyor

 

Atmosfer koşullarına ve güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı ile ön plana çıkan Protan SE PVC membranlar aynı zamanda polyester taşıyıcılı sentetik örtüler olarak bilinir. PVC esaslı su yalıtım membranları sıcak hava kaynağı ile birleştirilebilir. Etkili bir su yalıtımının sağlanabilmesi için hafif metal çatılarda, beton çatılarda, bahçe teras çatılarda kullanılabilir.

 

Protan SE PVC örtüler gibi Protan EX PVC örtüler de atmosfer koşullarına ve güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı ile dikkat çeker. Protan EX PVC su membranları; polyester taşıyıcılı, geotekstil keçe laminasyonlu membranlar olarak bilinir. Etkili su izolasyon uygulamalarının yapılabilmesi için panel üretimi başta gelmek üzere hafif metal çatılarda, dere ve parapet yalıtımlarında ve renovasyon uygulamalarında kullanılabilir.

 

Yapıların temel bohçalamalarında ve üstü kapanan su yalıtımı detaylarında Protan BA ve Protan BAT PVC örtüler kullanılması tercih edilir. UV dayanımsız, taşıyıcısız homojen sinyal tabakalı PVC esaslı su yalıtım membranı olarak Protan BA ve Protan BA-T PVC örtüler son derece etkili bir yalıtım uygulaması yapılmasını mümkün hale getirir.

 

Protan Flexiground T & Protan  TG PVC örtüler; UV’e açık alanların su yalıtım detaylarında diğer bir deyişle su toplama havuzlarında, yapay göletlerde, su kanallarında ve çatı parapetlerinde kullanılabilir. Gölet membranı olarak da bilinen Protan Flexiground T UV dayanımlı taşıyıcısız & Protan  TG taşıyıcılı homojen PVC esaslı su yalıtım membranı olarak ön plana çıkar.

 

Kapalı içme suyu, yangın ve kullanım suyu depolarının su yalıtımı detaylarında Protan Aqua Blue PVC örtüler kullanılır. Protan Aqua Blue PVC örtülerin yüzeyinde bakteri gelişimini engelleyen antibakteriyel bir katkı bulunur. Protan Aqua Blue, UV dayanımsız, taşıyıcısız mavi renkli homojen PVC esaslı su yalıtım membranı olma özelliğine sahiptir.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap