İlginizi Çekebilir
kuyu temel 6
 1. Ana Sayfa
 2. İnşaat Bilgileri
 3. Metretül Nedir? Nasıl Hesaplanır ?

Metretül Nedir? Nasıl Hesaplanır ?

featured


Metretül Nedir?

Metretül, iki boyutlu fakat bir boyutu standart olduğundan tek boyutlu kabul edilebilen malzemeler için kullanılan bir ölçü birimidir Örnek verecek olursak:  pimaş boru metre, linolyum yer kaplaması metrekare, pvc doğrama metretül cinsinden birimlendirilir. (Serki)

Metretül, İngilizcede “linear meter ” ya da ” running meter ” terimleri ile ifade edilmektedir.

Teoride böyle ancak inşaat işlerinde,  “metre” ve “metretül” kavramı birbirine girmiştir ve birbirinin yerine kullanılmaktadır. Burada şöyle bir ayrım yapılabilir, metraj, yani miktar belirtirken metre ve metretül terimlerini kullanabiliriz. Yani 10 metre doğrama demek ile 10 metretül doğrama demek arasında bir fark yoktur, aynı şey anlaşılır.

Ancak mesafe, uzunluk belirtirken durum farklıdır. Örneğin proje üzerinde bir ölçü verirken, veya 2 aks arasındaki bir mesafeden veya katlar arasındaki kot farkından bahsederken, 3 metretül demek hatalı olacaktır. Bu gibi metraj hesabı dışındaki uzunluk ve mesafe tanımlamalarında metre kullanılması uygundur.

Sanırım bu açıklama ile, aradaki farkı daha iyi anladık. Kısacası metretül, sadece metraj işlerinde kullanılan ve metre ile aynı anlama gelen ölçü birimidir. (kg, m2, m3 gibi)

Metretül kısaltması “mt” ‘dür.

Metretül Hesaplama

İnşaat işlerinde, mt birimi ile hakedişe giren bazı pozlar şunlardır :

 • Süpürgelik (granit, seramik, ahşap, alüminyum vb.)
 • Korkuluk
 • Boru
 • Doğrama, kutu profil vb. profiller
 • Bordür
 • Harpuşta, denizlik vb. aksesuarlar

vb.

 

Bu örnekler giderek artırılabilir. Hepsinin ortak yönü ise, m2, m3 gibi  hesaplamaya girmeye pek uygun olmayan geometrik formlarda olmalarıdır.

Örneğin granit kaplama metrajı yapıyorsunuz, zemin ve duvar alanlarını m2 olarak hesaplarsınız. Ancak  katta toplam 1000 metre uzunlugunda 5 cmlik bir süpürgelik var ise, bunu 0,05 x 1000 = 50 m2 olarak hesaplayıp keşfe m2 olarak girmek mantıklı olmayacaktır. Çünkü süpürgelik lineer bir iştir, hem malzeme maliyeti, hem de sahadaki uygulama maliyeti, 30×30, 40×40 gibi duvar ve zemin kaplamalarından farklıdır. O nedenle daha pratik bir şekilde mt cinsinden miktarı hesaplanır ve fiyatlandırılır.

Örnek Metretül Hesaplamaları

PVC  Metretül ve Maliyet Hesaplama

 

pencere metretül hesabı nasıl yapılır

Üstteki şekilde görülen PVC pencerede yükseklik 1.50 metre ve genişlik 1.50 metredir. (Dikdörtgen 

PVC Pencere Fiyatları hesaplanırken, kullanılan tüm profiller sayılır.

Fiyat çıkartırken mtül hesabı kullanılır.

Pencerede yükseklik olarak 1.50 mt 3 adet dikey profil vardır.

2  adet kanattaki 1.5 mt dikey profil vardır.

Toplamda 5 dikey profildir. Bu; 5×1.50 = 7.50 mtül olarak hesaplanır.

Yatay profil olarak ise 2 profil vardır. Hesaplarsak; 2×1.5 = 3 mtül bulunur.

65cm uzunlugunda (0,65 mt) olarak 2 adet yatay kanat  profili  vardır. Bu da 2×0.65 = 1.3 mtül eder.

Şimdi toplayalım: 7.50 + 3 + 1.3 = 11.8 mtül

1.50*1.50 pencerede 11.8 mtül profil bulunduğunu hesapladık.

Yani kullanılan pvc profil 11.8 mtüldür.

 Bu rakamı, firmanın yaptığı fiyat ile çarpıyoruz.

 Mtül başına fiyatı 50.00 TL olarak kabul ederek bir fiyat çıkartalım. (Birim fiyat afakidir)

11.8×50,00 TL =590,00 TL

Bu sadece pvc doğramanın fiyatıdır. Komple pencere için, cam, açma kolu, fitil vb. her türlü malzeme ve aksesuar da dahil edilmelidir.

Bir kanat açılımı, kol vb. aksesuarlar toplamda 50 TL diyelim.

Profili hesapladıktan sonra sıra geldi cama.

Pencerenin yükseklik ve genişliğini çarpıyoruz. 1.50×1.50 = 2.25 metrekare.

Bu rakamı firmanın yaptığı camın fiyatıyla çarpıyoruz.

 Camın metrekaresi 100 TL olarak düşünürsek; 2.25 x 100 = 225.00 TL

Eğer pvc pencere pervazlı olacaksa, dönülen pervazın metresi de hesaplanır. 4 tarafı pervaz olacaksa 1.50×1.50 metrekare bir pencerede 1.50 x 4 = 6 metre pervazı, firmanın yaptığı pervazın fiyatıyla çarparız.

 Pervazın metresini 20 TL olarak kabul edersek 6 x 20 = 120 TL

PVC Profil =  590.00 TL
Aksesuar   =  50.00 TL
Isıcam       =  225.00 TL
Pervaz       =  120.00 TL
TOPLAM    = 985.00 TL+K.D.V

Pimapen Metretül Hesabı

Pencerei, kapı vb. maliyet hesaplarında neden  metre kare kullanılmaz? Çünkü o doğram ölçülerine 4 mt de profil kullanılır 40 mt de kullanılabilir,kayıtların sayısı,kanatların sayısı ,metretülü arttırır veya azaltır ,dolayısı ile kullanılan tüm profil hesaplanır. Teklif verirken m2 olarak verilebilir ancak maliyet analizinde camlar m2, doğramalar mt olarak ayrı ayrı hesaplanmalıdır.
Cam hesaplaması ; Metre kare olarak yapılır ,çünkü o ölçülerdeki metre kareye yapılacak cam alanı değişmez…
Aşağıdaki 1 .doğramanın ölçülerinin Metre Tülünü hesaplayalım..

 

 

 

ÖlçüKasa
Kayıt Sayısı
Toplam
2.50 mt x 3
= 7.50 mt
1.50 mt x4
= 6.00 mt
1.20 mt x4
= 4.80 mt
. 60 mt x4
= 2.40 mt


Toplam =20.70 MetreTül

 

Bordür mt hesabı :

Yukarıda bir yol bordürünün şeklini görmektesiniz. Bu bordürün metrajını nasıl yaparsınız?  m2 veya m3 yapmak mantıklı olmaz çünkü yamuk geometrisine sahiptir. Adet  olarak yapılabilir fakat hakediş ve keşif çalışmalarında problem olacaktır. Büyük bir sahada binlerce adet bordür kullanılabilir. En kolayı mt olarak hesaplamak olacaktır. Autocad üzerinden bordür çizgilerini ölçüp mt metrajı çıkarmak çok daha basittir.

Sipariş verirken de şu mantık kullanılır. Örneğin 700 mt bordür yapılacak. Yukarıdaki bordürün uzunlugu  70 cm yani 0,70 mt’dür. 700 / 0.7 = 1000 adet bordür gerekmektedir. %5 fire dersek, 1050 adet bordür sipariş edebiliriz.

Bu yazıyı okuduğunuza göre, PVC doğrama malzemesi ya da hizmeti alacak  olabilirsiniz:) Öyleyse şu yazımı da okumak isteyebilirsiniz diye paylaşayım :  Hangi PVC Markasını Seçmelisiniz? Neden?

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (27)

 1. 4 sene önce

  Hocam metre tülden grm2 ye nasıl çeviriniz

 2. ısı yalıtımlı yada yalıtımız alüminyum doğramaların kg cinsinden metrajı nasıl yapılıyor?yaklaşık malıyet hazırlarken en cok zorlandığım konu yardımcı olursanız sevinirim.Şimdi den teşekkürler.

  • profillerin kg/m agırlıkları oluyor, tedarikçi firmadan öğrenebilirsiniz. Ona göre m cinsinden metraj çıkarılıp kg’a çevrilir diye düşünüyorum. Profilden profile değişir. Firmaların yayınladıgı Malzeme teknik broşürlerinde yazması lazım. Şuana kadar hep m2 cinsinden anlaştık ve ona göre hesap yaptık. O nedenle kg konusunda kesin bilgim yok.

 3. 4 sene önce

  sa sefim kolay gelsin iç sıva metrajı hakkında da bilgi aktarabilirmisiniz

 4. kumaş için nasıl yapılıyor mesela
  metretül ağırlığı 200 olan 1200 mt kumaşın ağırlığı kaçtır gibi

 5. İy günler 30 cm genişliğinde 1 m küpeşte ye ne kadar malzeme gider

  • Küpeşte tip detayını görmeden ve malzeme cinsini bilmeden yorum yapılamaz, çelikten U formunda mi, paslanmazdan dairesel mi? Genişik dışındaki et kalımlığı ve formuna göre diğer ebatları nedir, kısacası tip detay görmek gerekir nasıl bir küpeşte olduğuna dair ?

 6. 70e 70 kaç metrekl yapar pvc kutu yapıcam ve fiyat 15 tl den hesaplancak ve işin içinden çıkmadım bu konularda yeniyim

 7. 10 ay önce

  Merhaba,
  Kolay gelsin mermer-granit gibi tezgah yapımında da mtül kullanıldığını öğrendim. Ancak hesaplamasını pek anlayamadım yardımcı olabilir miniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir